Yui Hirasawa figürü gitar çalıyor. Çok sevimli.

Dikkat ettiyseniz hep farklı olmanın öneminden ve kalitesinden bahsediyoruz. Fakat bu yazıda anlatacağımız farklılık işin tadını kaçıracak cinsten. Çekici olan gizemden çok uzak, tuhaf ve itici bir farklılık. Hatta bu farklılık tehlikeli görünebileceğinden kesinlikle topluma yansıtılmamalıdır. Siz de geçmişinizde garip görünümlü, değişik giyinen ve tuhaf zevkleri olan insanlar tanımışsınızdır. Kadınlara açılma konusunda ciddi sıkıntılar yaşarlar. Çocuksu ve ürkütücü davranırlar. İşte böyle tipler popüler kültürde omega erkek olarak bilinirler.

Alfa erkeğe; sosyal hayatta başarılı, özgüveni yüksek, karizmatik adam demiştik. Beta erkeğe de; pasif, çarkın bir dişlisi olan sıkıcı adam dedik.

(bkz: Beta Erkek)
(bkz: Alfa Erkek)

Peki ya omega? Omega erkek, çarkın bir dişlisi olmaya bile layık görülmeyen, bir insan karakterinin düşebileceği en son nokta diyebiliriz. Bir dibe çöküş hikayesi… Peki tam olarak nedir bu omega erkek?

Omega Erkek Nedir?

Omega erkek, toplumun normlarından kendisini soyutlamış, kabile kültürünün saçaklarında gezinen; uyumsuz, uygunsuz ve duygusal açıdan çöküşte bir karakterdir. Sert eleştirilere maruz kalır. İnsanlarda negatif etki yaratacak şeyleri kendisine hobi beller ve bu yüzden zorbalar için açık hedef tahtasına dönüşür. Unutmayın, toplumdan farklı yaşamanın bedeli büyüktür ve bu bedeli en ağır ödeyen de hiç şüphesiz omegadır.

Omega Erkeğin Tanımı

Karakter türlerini bir sıraya koyacak olursak, omega erkek sosyokültürel açından en diptedir. Normal insanlar gibi toplumda yer edinme, onaylanma ve kariyer yapma gibi arzuları yoktur. Kendi yolunu kendi çizer.

Bu yönden sigma erkekle benzerlik gösterir. Ama sigma erkeğin tam tersine çevresinde olan bitenin farkında dahi değildir. Kendi hayal dünyasında sıkışıp kalmıştır.

Hayal dünyasında yaşayan omega erkek neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ayırt edemez. En temel iletişim yeteneğinden yoksundur. Karşıdaki kişinin duygularını anlayamaz, sosyal işaretleri göremez. Girdiği konuşmalar daha birinci dakikada garip ve ürkütücü bir hal alır. Sizin başınıza da böyle bir konuşma geldiyse karşınızdaki kişi büyük ihtimalle omegadır. Aslında “Omega erkeği tek kelimeyle tanımla.” deseydiniz seçeceğim kelime “ürkütücü” olurdu.