5. Sayfa

Okuduğum Bölümden Pişmanım Ne Yapmalıyım? (5/6)

Millet köşe bucak hocalardan kaçarken sen onların ahbabı ol. Hele ki okuduğun bölümdeki tipler 7/24 barlarda gezen boş beleş mahluklardansa bu senin için avantajdır. Hocaları arkadaşın yaparak hem senden daha üst birinden tavsiye alır hem de iki çift lafın belini kırarsın. Beynini boşaltacağın ve eğlenirken öğreneceğin arkadaşların olur. Tabii ki arada bir bara da git. Oraları da gör. Gör ki iki farklı türün arasındaki uçurumu görmüş olasın. İşte bunlar hep üniversitenin artıları. Buradaki geniş yelpazeyi başka yerde bulamazsın.

Üniversite Kampüsünden Nasıl Faydalanabiliriz?

Hayatımda en pişman olduğum şeylerden biri de üniversitemin kampüsünden faydalanmaktı. Sizin de başınıza bunun gelmesini istemem. Günlerim kampüs ve ev arasında geçerdi. İşte böyle vizyonsuz sığ bir yaratıktım. Kafelerde nargile döndüren, günde 15 saat uyuyan işe yaramaz herifler bile benden daha az pişmandır. Çünkü onlar en azından kendi istedikleri şeyleri yaptı. Zaten bu tür hazlar için oraya gelmişlerdi. Ben ise “Okuduğum bölümden pişmanım. Hayatım bitmiş benim.” kafasıyla tam bir omega style takılıyordum. Benden daha negatif biriyle ev tutup çorap kokulu peynirli Doritostan sandalımızı yaptık ve mayonez nehirlerinde açıldık. Ay sonunda arkadaşım yazlık tişörtlerine sığamaz hale gelmişti. Peki şimdiki aklım olsaydı ne yapardım?

Kampüsteki Spor Salonu Neden Önemli?

İlk araştıracağım şey kampüsün spor salonu olurdu. Muhtemelen senin de lise dönemin benim gibi miskinlik yapıp g.t büyüterek geçti. Düşün, önünde kocaman dört yıl var. Ayarsız ders programları yüzünden bir ton boş geçen gün olacak. Neler yapılır hayal et. Dergilerde gördüğün mankenlerin vücudu düzenli çalışmayla 3-4 yıl arasında yapılabiliyor. Hemen spor salonuna yazıl. Utanıp sıkılma, orası senin için var.

Unutma fitness pahalı bir hobidir. Kampüs gibi yerleşkelerde fiyatlar senin cebine göre belirlenir. Yani çok ucuza dört sene boyunca profesyonel aletlerle spor yapabilirsin. Dört sene boyunca düzenli olarak ağırlık çalışsan manken gibi vücutla çıkarsın oradan. Hatta üçüncü senenin sonuna doğru aşırı değişimin çevren tarafından da fark edilir. İlk sene sana bakmayan insanların tavırlarının değiştiğini göreceksin. Hem böylece insanların ne kadar iki yüzlü ve şekilci olduğunu anlayacaksın. Üniversitenin dersleri böyledir işte. Almasını bilirsen tabii ki.