3. Sayfa

Okuduğum Bölümden Pişmanım Ne Yapmalıyım? (3/5)

Sorunlara Uzaktan Bakmak

Öncelikle yaşadığımız duruma geniş çerçeveden bakmamız gerekiyor. Ortada bir vakit kaybı veya kazanımı yok. Bu tamamen sizin seçimlerinizle ilerleyen bir oyun gibi. Bir oyunda tüm puanları toplayamazsınız. Mutlaka gözünüzden kaçan altınlar, bonuslar ve secretlar olacaktır. Tüm o altınları toplamaya kalksanız, ortalığı didik didik etseniz bu sefer de oyunu tamamlamaya süreniz yetmeyecek. Yani şunu demek istiyorum: hayatın karmaşık akışında mükemmelliği sağlayamazsınız.

İstemediğiniz bölümde okumak hayatta kalma oyunları gibidir. Hiç olmamamız gereken bir mekanda ve hiç olmamamız gereken durumda oyuna başlarsınız. Elinizde kısıtlı cephane vardır ve zaman aleyhinize işler. Bu da yetmezmiş gibi etrafınız sizi bitirmek isteyen tonla düşmanla doludur. O yüzden kafanızı saplandığınız hüzün batağından çıkarıp oyuna tepeden bakın. Burası her altını toplamanız gereken sevimli bir oyun değil. Almanız gerekeni alıp toz olmalısınız. Her puana saldırmayın, toplayamadım diye üzülmeyin. Önce amacınızı belirleyin. Sonra harekete geçin.

Üniversite Tam Olarak Ne İşe Yarar?

Üniversite aslında kendin pişir kendin ye gibi bir yerdir. Sana özgürlük sunan bir platformdur. Eğer sen gerçekten kendini geliştirmeye geldiysen üniversite sana bu imkanı sağlar. Yerleşkelerini açar, kulüplerini açar, eğitim görevlilerini ulaştırır. Liseden bir diğer farkı; seni takip eden bir ailen ve dersleri kaşıkla ağzına uzatan lise hocaların yoktur. Derse gelirsin gelmezsin kimsenin umurunda olmaz. Üniversite sana adam olup olmama özgürlüğü verir.

Eğer diplomanı aldığında bir ok olamamışsan bu durum genelde senin suçundur. Öğrenmek, çevre yapmak ve bir alanda kendini geliştirmek senin sorumluluğundadır. Okuduğun bölüm seni adam etmez, edemez de zaten. Adam olmaya niyetin varsa olursun. Gittiğin bölümü ister sev ister sevme, bu bir gerçek. (Ne demek adam! İnsan diyeceksin! İnsan! Hıh!) O yüzden “Okuduğum bölümden pişmanım.” diye yakınmanın bir anlamı yok.

Evet, belki de umutsuzlukla dolu bir eğitim dönemi geçirdin. Bir yılın depresyonla çöpe gitti. “Okuduğum bölümden pişmanım.” diyorsun. “Bir sene daha sınava hazırlanamam.” kafasıyla bölümüne geldin… Unutma önünde koca bir üç yıl var belki de dört. Bu süre içinde “Ben buradan en kazançlı nasıl çıkarım?” diye düşünmelisiniz. Öncelikle üniversitenin size neler sağlayacağını anlayın. Dediğim gibi; üniversiteye gelir gelmez kendini barlara atan bir deltaysan, sevdiğin bölümü okusan da bir şey değişmeyecekti zaten. O yüzden vakit kaybına yoğunlaşıp kendinizi yıpratmanıza gerek yok.