2. Sayfa

Okuduğum Bölümden Pişmanım Ne Yapmalıyım? (2/6)

Siz o ortamda bulunmaktan, oranın taşından, toprağından, havasından, kampüsten o iğrenç otobüs durağından her şeyinden nefret ediyorsunuz. Çünkü kafayı bölüme takmışsınız. Sizi hiç sarmadı, biliyorum. Vakit kaybı olduğunu düşünüyorsunuz ama düşündükçe daha da vakit kaybediyorsunuz. Gerçekten de insan ikilemde kalabiliyor. Kabul ediyorum. Devam etseniz bir türlü, tekrar sınavlara hazırlansanız bir türlü…

Kafanızı Çamurun İçinden Çıkarın

En sık düşülen durum da bu zaten. İlk yapmanız gereken bu çamura batmışlık halinden kurtulmak. B.kun içinde yüzseniz de fark etmez 5-10 sene sonra yine oraya dönmek isteyeceksiniz. “Ah keşke şu kafada olsaydım.” diyeceksiniz ama kimse sizi oraya geri getiremeyecek. Kantinin kalitesiz karton bardağı bile sizin için değerli bir anı objesi olacak. İsterse yüz binlik adam olun, öğrenci kartınız yok diye kapıda sorun çıkaracaklar. Cüzdanınızda bakmaya tiksindiğiniz o kart, size özel VIP Premium gibi bir şey aslında. Öğrenci kartı bu, başka bir şeye benzemez. Hayat geçiyor…

Eğer bu dediklerim sana hiçbir anlam ifade etmiyorsa senin adına üzüldüm. Bu çürümüş arabesk kafasından kurtulamıyorsan bu yazıya hiç devam etme. Mutlu olmayı bilmeyen mutlu olamaz. Bu ânı yaşamayı bilmelisin. Geçmiş ve geleceğe hükmün yok. Kendini kontrol edemiyorsan bol bol meditasyon yap, gerekiyorsa psikoloğa git. Yeter ki “Okuduğum bölümden pişmanım, hayat bitmiş.” kafasından çık. Bir köşede sana sırıtan sorunlar hayatın boyunca bitmeyecek zaten. Boşuna dertleniyorsun. Sevmediğin bir bölümde okuman da o sorunlardan biri. Kız arkadaş bulamadığı için yakınan adamı anlatırken de aynısını söylemiştik. Şu andan mutlu olmasını bilemeyen hiçbir zaman mutlu olamıyor.

Sevmediğim Bölümü Okuyorum Vaktim Boşa Gidiyor

Hem evet, hem hayır. Çoğu insan üniversite sayesinde meslek edineceğini düşünür. Bu tamamen yanlış. Bu kafadaysanız üzülmeyin, istediğiniz bölümü okusanız da vakit kaybetmiş olacaktınız.

Üniversiteler iş bulma kurumları değildir. Bunun için zaten bir kurum var. Girersin ve ‘tak’ diye garson olursun. Üniversitenin amacı bu değildir. Üniversiteler Hayal mi Satıyor? makalemizde bu konuyu anlatmış, hayattan örneklerle desteklemiştik.