2. Sayfa

Duygusal Erkek Neden Kaybetmeye Mahkum? (2/3)

Bununla ilgili küçük bir deney yaptığımızı düşünün. Örneğin, iki duygusal gamayı yan yana getirdik diyelim. Anında tepkimeye girerlerdi. Ertesi gün üçüncü sayfa haberi okurken onları görürdük. “Sen bana yan mı baktın?” veya “Sen benim selamımı nasıl almazsın?” tartışmaları büyüyüp ölümlü bir kavgayla sona ererdi. Abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz ama gerçekten bu insanlar şansına yaşıyorlar.

(bkz: Çomarları Tanıyalım)
(bkz: Reddedilince Deliye Dönmek)

Buradan anlamamız gereken şu: Kadınlar erkeklere göre duygusal olarak daha özgürdür. Erkekler baskı altında sağlam kararlar verebilmelidir. Bu tutum aynı zamanda “frame” yani ”çerçeve” olarak da bilinir. Karşınızdaki kız birden ağlamaya başladığında veya telefonda size küfürler yağdırırken ne yapacağınızı bilmeniz gerekir.

Erkekler Duygularını Neden Saklar?

Kadınlar kapris yapmaya daha yatkın olduklarından, erkeklere dengeleyici bir güç olarak bakarlar. Sizin bir kaya gibi yerinizde durmanız gerekir. Duygusal bir tepki vermemeniz gerekir. Yani o ne kadar ortalığı birbirine katsa da sizin o kadar tepkisiz olmanız, onu yatıştırmanız ve sinirinizi belli etmemeniz gerekir. Çünkü gerçek bir erkek olmak bunu gerektirir. Duygusal erkek bunu yapamaz. Tokadı yapıştırır kadına. Aklınca erkekliğini ispatlamış olur. Bu kişinin beyin kapasitesi duygusal zorluk için yetersizdir.

Şunu unutmayın: Hiçbir zaman rahatlayacağınız bir an olmayacak. Hayat sorun yumağıdır, özellikle ilişkiler. Zaten monoton ve güvenli bir hayat sizi güçten düşürür. Bu şüpheli durumunuz kadın tarafından anında hissedilir ve arada bir teste tâbi tutulur. Zamanla küçük şeylere aşırı tepki veren duygusal erkek bu testlerle ortaya çıkar. Siz güvenli sularda kız arkadaşınızla oturup 3 bölüm dizi izlediğinizi sanırken aslında o telefonuyla yeni dünyalara açılıyordur. Yani başınıza yeni testler açar.

Instagram ve Twitter’da her zaman sizden daha erkek birileri beş dakika bulunur. Burası sizin gücünüzü sınamak için kurulmuş kullanışlı birer platformdur. Eğlenceli ve komik bir adamın kız arkadaşınızla yaptığı görüşmeye vereceğiniz sakin bir tepki, sizin halen güçlü bir erkek olduğunuzu gösterir. Duygusal erkek bu durumda ortalığı birbirine katar. Böylece ne kadar kırılgan olduğunu kadına ispat etmiş olur.