Delta Erkek (2/3)

Delta Erkek Örneği

Hiç unutmam, üniversitede aynı böyle bir arkadaşıma: “Okulun spor salonu iyi mi? Sen bilirsin.” diye sormuştum. O zamanlar fitness’a yeni başlıyorum. Eleman: “Oraya gidilmez kanki, ben gittim çok kötüydü.” diye cevap verdi. Ben de zannettim ki okulun fiyatı yüksek, spor aletleri kötü falan. Hiç sorgulamadan mal gibi inanmıştım. Sonraki sene akıllılık edip “Bir de kendim gidip bakayım.” dedim. Bir de ne göreyim, fiyatlar ucuz. Spor aletleri kaliteli.

Elemanla sonraki karşılaşmamızda: “Buranın nesini beğenmedin?” diye sorduğumda ne dese beğenirsiniz: “Kanki yauu oraya hiç kız gelmiyor. Hep sap dolu.” demez mi. O an anladım ki bir deltaya kesinlikle akıl danışılmaz. (Ulan pezo! Ben senin gibi karı kız düşürmeye mi gidiyorum oraya! Sağlık denen, estetik denen bir şey var!) Tabii o zamanlar delta diye bir terimin var olduğunu dahi bilmiyordum. Bilsem kendisinden koşarak uzaklaşırdım.

“Neden?” sorusu delta erkek turnusolü gibidir. Bir şey danıştığınız insan size iyi kötü fikirlerini anlatacaktır. “Neden böyle düşünüyorsun?” dediğiniz an gerçekler su yüzüne çıkar. Spor salonu örneğinde olduğu gibi. Siz aletler iyi mi, fiyat uygun mu şeklinde soru yöneltirsiniz, o “Yoh! kanka oraya hiç karı gelmiyo.” şeklinde düşünüp kötü olarak yorumlar. “Neden?” sorusunu sormuş olsaydım fitnessa bir sene önce başlayacaktım. Siz siz olun “Neden?” sorusuna gelen içi boş cevaplara dikkat edin. “Kanka bu filmi kesinlikle izliyosun!”, “Neden? Nesini o kadar beğendin ki?”, “… İzle işte çok manyak!”, “Tmm.”

Delta Erkeğin Özellikleri

 • Delta erkek ilgi ister. İlgi görebilmek adına yapmadığı saçmalık, girmediği rezillik yoktur.
 • İnsanları etkileyebilmek için sürekli yeni yeni yöntemler arar.
 • Moda, magazin, sosyal medya gibi platformların en kokuşmuş leş sayfalarını yakından takip eder. Buralardan hızlıca test edebileceği taktikler kapmaya çalışır.
 • Kişisel gelişimi sevmez. Hazır yemeyi sever.
 • Sigarasını ağzından alıp o çok sevdiği saçlarını ve uzun sakallarını kazıdığınızda tüm skilleri sıfırlanmış bir RPG karakterine dönüşür. İçi boş Kinder gibidir.
 • Doğruyla yanlışı ayırt edemez. Medya önüne ne koyarsa onu yer. Çünkü çoğunluğun sevdiği şeylerin, çevresindeki insanlarda da işe yaracağını düşünür. Dolayısıyla sosyal medya da ne tutuluyorsa onun aynısını taklit eder.
 • En büyük ihtiyacı onaylanmak olduğundan yanında hep birilerini bulundurur. Yalnız gezmeyi sevmez. Spor salonuna giderken bile yanında kankisini getirir ki ona “İyi şişmişsin pampa.” diyen biri olsun.
 • Delta erkek, dışlanmaktan ölümüne korktuğu için arkadaş grubuna uyum sağlamaya çalışır. Arkadaşlarının hepsi kolsuz tişört giyiyorsa bu da giymek zorundadır.
 • Arkadaşlarıyla takılırken her fırsat bulduğunda kendini kanıtlamaya çalışır. İlgi çekmeye çalıştığını fark ettiğinizde olay oldukça sinir bozucu bir hal alabilir.
 • Etkilemek istediği kadınlara alfa erkek numarası çeker. Çektiği numara bile eksik ve yanlıştır, aslında hiçbir şeyden haberi yoktur.
 • Sanırım tek pozitif yanı çok çabalamasıdır. Bu çabasının karşılığını da alfaların liginden bir kızı düşürerek yakalar. Ama o tavladığı kızı elinde tutmakta oldukça zorlanır ve eninde sonunda onu da bırakmak zorunda kalır. Kandırmak bir yere kadar çalışır.