Aile Baskısı Yüzünden Delireceğim (3/3)

Aile Baskısından Kurtulmak için Ne Yapmalıyım?

Bilirsiniz bazı ailelerin saçma sapan idealleri vardır. Çocuğun herhangi bir fikri alınmadan, onun varoluş amacını belirlerler. “Sen doktor olacaksın!” bitti. Eğer sizin de böyle bir aileniz varsa intihar etmek istemeniz tesadüf değil. Bu tip bir aile baskısı, çocuğun tüm seçeneklerini elinden alır ve onu bir ömür mutsuzluğa mahkum ederler. Bu konunun detayını daha önce anlatmıştık.

(bkz: Depresyondan Kurtulma Yolları)

Kafasını ellerinin arasına alıp düşüncelere dalan genç bir adam.

Şimdi söyleyeceklerim yüzünden acınızı umursamıyor gibi görünebilirim. Ama beni anlayacağınızı umuyorum. Aile yüzünden intihar etmek, intihar sebepleri arasındaki en gereksiz olanıdır. Neden mi? Çünkü aile olan ilişkiniz eninde sonunda bitecektir. Ayrıca onlardan anlayış beklemek ve çevreye sızlanmak saçmadır. Sorunun çözümü aslında basittir. Bu sorunun çözecek kişiyi tanıyorum. Aynaya bakmanız yeterli. Bu demek değil ki genç yaşınızda basıp gidin, evden kaçın. Madem ki onlarla yaşamayı sevmiyorsunuz o zaman oradan kurtulmak için çalışın. Hem böylece hayata dört elle sarılırsınız hem de ekstra bir amacınız olmuş olur. Aileniz sizi boğuyorsa yapacağınız çok da zor değil.

Aile Baskısına Karşı Ne Yapılmalı?

  • Tembelliği bırak. Tembelsen ve ailenden fırça yiyorsan üzgünüm ama sen haksızsın. Biliyorum “Ama bu dersler çok saçma, yapamıyorum.” diyorsun. Eğitim sisteminin berbatlığı konusunda seninle aynı fikirdeyim, buna emin olabilirsin. Ama bu sistemin içindeyken kurallarına uyman lazım. Yoksa fişin çekilir.
  • “Hayatının nereye gidiyor belli değil.” diyen biriysen, ailen sana baskı yapmakta haklı. Sürekli anlattığımız, seni bitiren keyif döngüsünden kurtulman lazım.
  • Bir kere şunu unutma: Ailen seni çok seviyor ama bunu sana nasıl anlatacaklarını bilmiyorlar. Annen ve baban bir film yıldızı değil. Seni Amerikan filmlerindeki gibi karşısına alıp iki çift laf edemez. Çoğu zaman dertlerini insan gibi anlatamazlar, sen onları anlamaya çalış.
  • Ailen sana ne yaparsa yapsın bu sonsuza kadar sürmeyecek. Seni dövüyorlar mı? Dinî baskı mı yapıyorlar? Hepsi bitecek. Zaten 15-25 yaşları arasında duvar yumruklamayan ergen sayısı yok denecek kadar azdır. Anlayacağın bu durum sadece sana özel değil. Bu yaşlar zaten acı çekme yaşıdır. Enerjinin en üstte olduğu yaşlardır. Bu enerjiyi mastürbasyon ve online oyunlar yerine yararlı şeylere yönlendir. Böylece o ortamdan daha çabuk kurtulursun.
  • Aile baskısı altında kaldığında duygularını kenara bırakmayı öğrenmelisin. Eğer hayatın söz konusuysa duygularını yok et. Bunun için meditasyon yapman şart. Böylece genç yaşında olgun bir insan gibi düşünebilirsin.
  • Bilgisayar oyunları sanatın her dalını kapsayan muhteşem şeylerdir ama şantiyede harç kardıktan sonra oynarsan, eski tadını alamazsın. O yüzden güzel bir işe gir ki ömrün boyunca bu zevklerden mahrum kalma. Ailen de bunu istiyor zaten. Ama bu düşüncelerini sadece “Ders çalış!” diyerek anlatmaya çalışıyorlar.
  • Kendine acıma ve acındırmaya da çalışma. Bunu yaptıkça daha acınası biri olursun.
  • Unutma, çektiğin acıları yüzde yüz karşıya ileten bir teknoloji (henüz) yok. O yüzden kimsenin seni anlamasını bekleyemezsin. Sen göz yaşlarınla yastığı ıslatırken, annen lavaboyu ağartma derdinde. Baban saçma sapan futbol muhabbeti yapıyor. Sen ağlarken hayat devam ediyor ve üstelik sen vakit kaybediyorsun. Bunu yapmaya devam edersen o evde daha çok kalırsın.