Cahil İnsanlar Yüzünden Ülkeyi Terk Etmek Doğru mu? (4/4)

Tehlikenin Nereden Geleceğini Bilmiyorsanız Güvenli Alanlar Sizi Korumaz

Şapkası yüzünden yüzü tam görünmeyen siyahi bir arkadaş.

Buradaki tehlikeli çomarlardan bıkıp Amerika’ya gittin diyelim. Onlardan kurtulacağını düşünüyorsan çok safsın. Evet, modifiyeli şahinden yaldır yaldır gelen Cengiz Kurtoğlu şarkılarından kurtulursun belki, ama bu sefer de seni başka sıkıntılar bekliyor olacak. Ters bir laf ettiğinde yan tuttuğu 9mm liği kullanmaktan çekinmeyen gangsta ağabeylerimiz var. Bilirsiniz çomarlar rutubetten nem kapar. Küçük bir kelime ölümcül dövüşler başlatabilir. Ama en azından bir yurdum çomarının neye sinirleneceğini bilirsiniz. Sigarasını tutuş şeklinden, ayağa kalkarken ki yere tükürme ivmesinden her şey anlaşılır. Onları anlaman için yeni dayaklar yemeniz gerekmez. Zaten bu zamana kadar yediğiniz için neyin ne olduğunu bilirsiniz.

Bozulanı Onarmak Yenisini Yapmaktan Daha Kolaydır

Gansta arkadaşlar demişken silah konusuna da gelelim. Amerika’da herkeste, her evde bir silah var. Bu tam bir rezalet! Çocukluğunu düşün. Kim bilir kaç kere sınıfındakileri öldürmek istedin. Ama sonuçta hiç yapmadın, yapamadın. Neden? Çünkü babanın garajında tam otomatik taarruz silahları yok. Eğer olsaydı şu yaşımıza kadar kaç kere katil olmuştuk. Evet, sorun belli, çözüm de belli ama sıkıysa laf et! Edemezsin.

Bir göçmen olarak yaşadığınız ülkedeki sorunların farkına varıp “Silahlara karşıyım!” derseniz. “Defol git o zaman ülkene!” derler. Irkçılıktan, mülteci problemlerinden ve silah kontrolünden bahsetmeye hakkınız yok. Sokakta veya alışverişte oranın yerlisi size medeni davransa da gerçek düşüncelerini sadece internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Siyasi bir tartışmaya girdiğinizde haddiniz bildirilir. “Defol git o zaman.” dediklerinde diyecek lafınız olmaz. Burulup kalırsınız. Bunu da göz önünde bulundurun.

Her şeye rağmen karamsarlığın lüzumu yok. Zamanı geldiğinde değişmeyen şey yoktur. Değişime mahkumuz. Ağzını her açtığında aynı şeyleri tekrarlayan kurmalı dedeler 10 sene sonra aramızdan ayrılacaklar zaten. Sırf onlar yüzünden yaban ellerde pizzacı olmayı burada mühendis olmaya tercih ediyorsunuz, ama unutmayın. Siz buranın insanısınız. Yirmi yıllık hayat deneyiminiz buranın insanına göre şekillendi. Geldiğiniz ve geleceğiniz yüksek mevkilerle burayı adam etmek sizin elinizde. O yüzden köprüleri yakmak yerine bozulanı onarmak daha mantıklı.