Esmer kavruk bir adam sürücü koltuğunda yanındaki arkadaşına bakarak gülüyor.

Aranızda hiç alaya alınmamış, dalga geçilmemiş biri var mı? Sanmam. Eğer bir mağarada yaşamıyorsanız onlarla mutlaka karşılaşırsınız. Sonuçta bu tipler her yerdeler ve durmaksızın kendilerine yeni kurbanlar arıyorlar. Bugün olmasa da yarın başınıza bela olacaklar.

Peki bu şakacı iblisleri atlatmanın hiç mi yolu yok? Aslında var. Fakat öncelikle şunu anlamanız gerekiyor: Sürekli dalga geçen tipleri susturmak, öyle bir günde halledilecek türden bir iş değil. Evet, vereceğim taktikleri öğrenmesi kolay ama uygulaması zor. Davranışlarınıza oturması zaman alıyor.

Yani özetle; Sürekli Dalga Geçen Birine Verilebilecek En Güzel Cevaplar tarzı bir içerik bekliyorsanız yanlış yerdesiniz. Ama üzülmeyin, tüm gün özlü söz peşinde koşan sığ biri dahi olsanız bu konu sizin de işinize yarayacak.

Evet, özlü söz arayanları küstürüp kaçırdığımıza göre partiye başlayabiliriz!

Sürekli Dalga Geçen Birinin Amacı Nedir?

İnsanların birbirleriyle alay etme sebebini belirleyen en temel kriter cinsiyetleridir. Çünkü hemcinslerin birbiriyle alay etme sebepleriyle ile karşı cinslerin birbiriyle alay etme sebepleri birbirlerinden oldukça farklıdır.

Bir kadının bir erkekle neden dalga geçtiğini Kadınların Tuzak Soruları başlığı altında incelemiştik.

(bkz: Kadınların Tuzak Soruları)

Bizim konumuz ise hemcinslerimizin birbirleriyle neden dalga geçtiği. “Neden bu insan bizimle dalga geçiyor? Biz ona ne yaptık ki böyle yapıyor?” gibi sorulara cevap arayacağız.

Plajda toplanıp ateş yakmış gençler sohbet ederken.

Aslında cevap basit: Alay ederek karşı tarafı test etmek. Bunu yapmaktaki temel amaç ise kontrolün kimde olduğunu anlamak. Bir nevi bilek güreşi gibi ama mental bir güreş. Bu şekilde insanlar, birbirlerinin mental dayanıklılıklarını ölçerek toplum içindeki mevkilerini hesaplamış olurlar. Üstelik bunu farkında olmadan yaparlar. Yani çok azı karşı tarafa çektirdiği eziyetten keyif alacak derecede sosyopattır.

Kilonuzla, duruşunuzla veya statünüzle ilgili yapılan her şaka, ruhunuza atılan bir sonda gibidir. Bu şakaya karşı vereceğiniz tepkilerse sizin ruhsal kimliğinizi ortaya koyar. Böylece takındığınız tavra göre karşı taraf ikinci hamlesine karar verir. Yani sizin anlayacağınız, bu şakaların ardı ardına gelmesi; o insanın psikopat biri olmasından değil karşı tarafa yolladığınız yanlış sinyallerden kaynaklanır.

Peki samimi şaka yapan biriyle test yapanın arasındaki farkı nasıl anlayacağız? Cevabı basit: Davranış setlerini öğrenerek. İşte kötü niyetli bir şakacının özellikleri: