Şehire Uzaktan Bakan Sırt Çantalı Genç

İnsanlık, doğuşundan bugüne hep bir hiyerarşi içerisinde yaşamıştır. Toplum sınıflara, sınıflar ise kendi içinde alt gruplara bölünerek alfa-beta dediğimiz kavramları oluşturmuştur. İnsanlar, isteyerek veya istemeyerek sınıf farkını kabul etmiş ve bu hiyerarşik düzeni günümüze kadar sürdürmüşlerdir. Peki ya biri bu sürüden dışarı çıkmak isteseydi? Yani bir erkek, sosyal hiyerarşiden tamamıyla sıyrılarak kendi yoluna gitmek isteseydi ona ne isim verirdik? İşte toplumda az bilinen bu üçüncü tip erkeğe sigma erkek deniyor; diğer bir adıyla göçebe alfa.

Sigma Erkek Nedir?

Sigma erkek bir anti-kabile insanıdır. Sosyal hiyerarşiyi reddetmiştir. Kimsenin efendisi veya kölesi olmak istemez. Alfa erkeğin gölgesi gibidir. Amacı sürüde öne çıkmak, popüler olmak değildir. Çıkarlarına göre toplum içindeki statüsünü değiştirebilir veya sınıflar arası geçiş yapabilir.

Gerekirse toplumdan tamamıyla soyutlanarak uzun bir süre kendi başının çaresine bakabilir. Çünkü zekidir, olup bitenin farkındadır ve kendi kendine yeten bir yapısı vardır. Kimseyi ölümüne düşman veya dost bellemez. Aynı gün içerisinde çok zıt mekanlarda çok zıt insanlarla vakit geçirebilir. Her türlü insanla düşüp kalkabilir ama benliğini yitirmez. Kralla gezerken halkı unutmaz.

Bir Sigma Erkeğini Nasıl Anlarız?

Sigma erkeğin kendine özgü hırsları vardır. Ama bu hırslar çiftleşeyim, üreyeyim, çok kadınım olsun tarzında ilkel alfa hırsları değildir. Üretmek, denemek ve yapılmayanı yapmak ister. Yapıcı veya yıkıcı tanrısal hazları vardır. Bu hazların, karakterine ve içinde bulunduğu zamana göre sınırsız çeşitliliği olabilir.

Kendi Başına Çalışan Fotorafçi Adam Silueti

Geçmişinde zamanının betası veya alfası olmuş olabilir. Alfalıktan bıkmışsa ya da çekimser bir yapıya sahipse alfalığın bayrağını tutmak istemeyebilir. Bu görevi alfa erkeğe bırakır veya ona yandaşlık eder. Ona ufak tavsiyeler verebilir, akıl hocalığı yapabilir.

Günümüzden sıradan bir örnek verirsek: Bir alfa, parmağında oynattığı kadınları sigmaya anlatırken ondan taktik isteyebilir. Aldattığı kadına uyduracağı yalanlar için tavsiyeler alabilir. Alfa, bir nevi pasifçe emirlere uyan sadık bir paladin olur. Sigma, alfanın bu durumuna gönüllü yardım eder. Çünkü sigma erkeğin içinde uyuyan bir alfa vardır ve stratejilerinin kadınlar karşısındaki etkisini gözlemlemek ister.

Hayatta değişmeyen tek şey değişimdir. Doğumumuzdan ölümümüze kadar birçok farklı insan olabiliriz.

Bu planı alfa üzerinden uygulayarak riske girmekten de kurtulur. Her durumda kendine fayda sağlamayı bilir. Sonuçta, sinsi planlarını üzerinde test edebileceği bir deneğe sahiptir. Hem riske girmez hem de bu deneyin sonuçlarını gözlemlemiş olur. Düzgünce işleyen planından cesaret alıp kendisi daha iyilerini yapabilir.

Benim gözümde sigma erkeğe en güzel örnek Game of Thrones dizisindeki Lord Petyr Baelish, namı değer “Serçe Parmak” karakteridir. Bu karakter kılıçların sallandığı, okların uçtuğu bir dünyada zekasını kullanarak ülkeler yıkan bir sigmadır. Ama günümüzde geçen bir yapımın karakteri olsaydı tam bir alfa olurdu.