Sigma Erkek (3/3)

Sigma Erkek Sayısı Giderek Artıyor

Her geçen gün daha da fazla erkek, toplumu terk ederek bir sigma erkeğe dönüşüyor. Çünkü genç nesil, içinde yaşadıkları sistemden bunalmış durumda. Ne toplumda yükselebiliyor ne de kendilerini o topluma ait hissedebiliyorlar. Üstelik yeni insanların gelmesiyle bu sistem gitgide genişliyor. Dolayısıyla sigma erkekler, bu devasa hiyerarşide sidik yarıştırmak yerine kendi yollarına gitmeyi tercih ediyorlar.

Sigma Erkek Olmanın İyi Yanları

Öncelikle, herhangi bir hiyerarşiye bağlı değilsiniz. Kimseden emir almazsınız ve sorumlu olduğunuz insanlar olmaz. Geçiminizi sağlayabildiğiniz sürece kimseye hesap vermek zorunda da değilsiniz. İstediğiniz işi yapabilir, istediğiniz sayıda kadının peşinden koşabilirsiniz ya da tam tersi. En önemlisi, sadece istediğiniz insanlarla vakit geçirirsiniz. Yani bir işe veya sevgiliye bağlanıp kalmazsınız. Ağır bir bedel ödemeden hedonistik (zevke dayalı) bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Sigma Erkek Olmanın Kötü Yanları

Yolculuğa Çıkan Sırt Çantalı Adam

Sigma erkek, erkek türlerinin belki de en özgür olanıdır. Bu özelliği sayesinde diğer erkeklerin hayal bile edemeyeceği zevkleri tadar. Fakat tüm bunlara rağmen yine tamamlanmış hissetmez. Çünkü sigmanın en güçlü özelliği, aynı zamanda onun en zayıf özelliğidir. Evet sigma, kolayca sınıflar arası geçiş yapabilir, ama ne yazık ki hiçbir sınıfa aitlik hissetmez. “Eee bunun neresi kötü?”. Şöyle kötü: Sigma erkekler de insandır ve alfa-beta ayrımı yapmak insanın en doğal özelliğidir. Uzaktan öyle görünmese bile sigma erkekler de ait olmak istedikleri o ideal grubu arıyorlar. Herkes gibi hiyerarşi istiyorlar. Fakat onların bu farklılığı, grup bulmalarını oldukça zorlaştırıyor.

Neden Bir Hiyerarşiye İhtiyacımız Var?

Biz insanlar, bize yol gösterebilecek mentorlar ve üstünlük sağlayabileceğimiz işçiler olsun isteriz. İşte hiyerarşi bize bunu sağlar. Böylece yaşlıların bilgeliği genç nesillere aktarılabilir. Bilgi birikimi ve iş gücüyle insan daha önce başaramayacağı işleri başarabilir. Dolayısıyla “Sigma erkeğin toplumu terk etmesi” olayına geri dönecek olursak; bu olayın sigma erkekler için geçici bir süreç olduğunu söyleyebiliriz.

Çünkü toplumda yer edinemeyen sigma erkekler, kendilerine farklı çıkış yolları arıyorlar. Bazısı kendisini geliştirmek için toplumdan soyutlanıyor, bazısıysa kendi gibi olanları çevresinde toplayarak yeni sistemler, yeni sektörler yaratmaya çalışıyor. Gizli üstlerinde giderek güçlenen sigma erkekler, hazır olduklarında ya bu hiyerarşiye dönüş yapacaklar ya da kendilerine sıfırdan bir hiyerarşi kuracaklar.