Mavi Hap Nedir? (2/2)

Mavi Haplı Erkeğin Özellikleri

İçindeki kırmızı veya mavi hapı seçmemiz için, önümüze uzanan bir çift el.
 • Mavi haplı insanın siyasi görüşü, mutlulukları, umutsuzlukları, hayat amacı, zevkleri hatta cinsel fantezileri bile sistem tarafından ona öğretilir.
  (örn: Mavi haplı bir adam eline fırsat geçtiğinde, sırf manken diye hoşuna gitmeyen biriyle beraber olabilir. Sonuçta sistem ona, mankenlerin güzel olduğunu öğretmiştir. Mavi haplı adam “Ben gerçekten böyle kadınlardan mı hoşlanıyorum?” diye sorgulamaz. İlk fırsatta herkesin yapacağı şeyi yapar.)
  (bkz: Delta Erkek)
 • İlk maddeyi toparlarsak; mavi haplı biri, herkesin sevdiği popüler şeyleri sevmeye oldukça meyillidir. Hatta sevmediği ve farklı olduğunu sandığı şeyler bile popülerlik kazanmıştır.
  (örn: “Siz de mi partiden sıkıldınız güzel bağyan?” gibi. Görüldüğü üzere partiden sıkılanlar bile büyük bir topluluktur aslında. Lakin kendilerinin özel olduklarını zannederler.)
 • Mavi haplı erkeği en iyi tanımlayan bir diğer özellik, yatırımcı olmasıdır. Yaşadığı her ilişkiyi büyük bir fırsat gibi algılar. İlişkisi için hep ileriye dönük kapsamlı yatırımlar yapar.
  (bkz: Beta Erkek)
 • Mavi haplı erkek, kadın doğasından habersizdir. Bir kadına yatırım yaptığında onu sahiplenebileceğini zanneder. Halbuki hiçbir kadın sahiplenilemez.  Ne yaparsanız yapın, bu olmaz. Her insanın bir ömrü, her ilişkinin bir sonu vardır. Erkeği bir durak gibi düşünürsek, kadınlar da bu durağa yanaşıp uzaklaşan otobüslere benzetebiliriz. Mavi haplı erkek, bu gerçekliği yansıtan istatistikleri görmezden gelir. %20’lik gibi bir azınlıkta kalan, evli ve mutlu çiftlere odaklanır. Bununla da kalmaz, aradığı kişinin kriterlerini de yükseltir.
  (örn: Bekaret ve onun gibi şeyler. Sonuçta mavi haplı erkek, günümüz modern kadınının renkli hayatından habersizdir. Bu takıntısı da bir gün elinde patlayacaktır. En iyi ihtimal bekaret ameliyatıyla kandırılır.)
  (Evet, bu gerçeği kabullenmek istememenizi anlıyoruz ama siz yine de kendinizi hazırlayın. Sonra üzülmeyin.)
 • Mavi haplı erkek, aşk çocuğudur. Peri masalarında bile görülmemiş fedakarlıklar yapabilir. Bir kadını 10 sene beklediği bile görülmüştür. 20’lerinde ona yüz vermeyen ama kötü çocuklar tarafından hunharca üzülen prensesini yıllarca bekleyebilir. Prenses, 30’larına doğru sarkmaya başlayınca, onu bekleyen prensini nihayet hatırlayacaktır. Böylece mavi haplı arkadaşımız, prensesini kötü çocukların elinden kurtaran “beyaz şövalye” mertebesine erişecektir. Hatta kötü çocuklara doğru dönüp; “Sizinle eğlendi ama benimle evleniyor.” diye caka satacaktır.
  (Dünyayı yaşadığınız mahalleden ibaret sanmayın. Bu tür ekstrem örnekler hızla çoğalıyor.)
 • Bazı mavi haplılar, hayatını önemli ölçüde etkileyecek kritik bir kararları bile o anki ilişkilerine göre verirler.
  (örn: Üniversite tercihini sevgilisinin yaşadığı şehre göre yapar, kendisiyle alakasız bir bölüme gidecek olsa bile.)
 • Bir diğer keskin özellik de tüm bu fedakarlıklarının, sevgilisinin gözünde bir karşılığı olduğunu sanmasıdır. Fakat en ufak bir tartışmada, “Üniversite tercihini yaparken bana mı sordun?” sözleri, Mehmet Ali Erbil’in salamı gibi suratına çarpacaktır. Bazısı tüm bunlara rağmen ders almaz. Üstelik kendisini suçlar. Yeterince iyi bir köpek olamadığı için üzülür. Sonuçta ona destek olmuyormuş gibi görünen diğer mavi haplılar, onu böyle telkin edeceklerdir. Böylece mavi haplı; tüm fedakarlıklarına rağmen, kendisini bencillikle suçlayacaktır.
 • Mavi haplıyı tanımlayan en büyük özelliklerden biri de kendini her zaman ikinci plana atmasıdır. Durdurulamaz bir yatırımcı olmasına rağmen yatırımlar hep başkaları içindir. Sadece maddi yatırımlar yapmaz, duygusal yatırımlar da yapar. Bazen bu yatırımlar öylesine büyür ki yatırım yapılan kişiyi kaybetmek, hayatın kaybedilmesiyle eşdeğer bir yıkıma neden olur.
  (bkz: Gama Erkek)
 • “Sensiz yaşayamam.”, “Ya benimsin ya toprağın!” gibi cümleleri, mavi haplı erkekten duyarız. Çünkü mavi hap kafası, takıntılı aşık fabrikası gibidir. Mavi haplı erkek, tek bir kadına yoğunlaşırsa, sonunda ödülünü alacağını zanneder. Filmlerin de etkisiyle “Hayır!” dan, “Olmaz!” dan anlamaz. Reddedildiğinde veya terk edildiğinde eline silahını kapıp yollara düşebilir.
  (bkz: Oneitis Sendromu Nedir?)
 • Mavi haplı erkek; “Hayatının Aşkı” ve”Ruh eşi” gibi masalların peşinde koşar. Hoşlandığı bir kadınla ikizi gibi anlaşabilirse, ondan pozitif geri dönüş alabileceğini sanır. Lakin, içinde maskülinite barındırmayan bir uyum, “Çok iyi birisin ama ben seni arkadaş olarak görüyorum.” dan öteye gidemeyecektir. Sonuçta hiçbir kadın, erkek kardeşiyle beraber olmak istemez. Mavi haplı, tüm bunlardan habersizdir. Başarısızlığının nedenini yeterince uyum sağlayamadığından kaynaklandığını sanacaktır.
  (bkz: Ruh Eşi Arama Takıntısı)
 • Mavi haplı erkek, kadınlarla sorun yaşadığında; hayatın zorluklarıyla yüzleşmez, zorluklara lanet okur. Öğrenmeye de yeltenmez çünkü o zaten her şeyi biliyordur. “Türk kızı şöyle kezban, Türk kızı böyle keko.” diyerek olayları kestirip atar, hayatında toplam 15 kadınla konuşmuş olmasına rağmen…
  (bkz: Ukala Kime Denir?)
 • Mavi haplımız, uzaklarda bir yerlerde onun kıymetini anlayabilecek bir dilberin olduğuna gönülden inanır. Çünkü buna inanmak, kendini geliştirmekten çok daha kolay bir yöntemdir.
  (bkz: Neden Sevgilim Yok?)
 • Mavi haplı erkek için evlilik, huzurlu bir liman gibidir. İleride huzur bulacağı sakin limanı arar durur. Rüya gibi bir evlilikle bu limanı cennete çevirmek ister fakat bu hayal, çoğu kez hüsranla sonuçlanır. Onun gibi düşünüp, onun gibi hayaller kuran milyonlarca mavi haplı vardır. İlginçtir ki %90’ı birbirinin kopyası hayatlar yaşasalar bile hiçbiri birbirinin hikayesinden ders almaz. Her biri, kendi kaderinin farklı olacağına bir şekilde kendini inandırmıştır.
  (bkz: Evlenmek İsteyen Adam)
 • Suçlu hep kadın gibi görünse de mavi haplının hüsranla biten ilişkilerinden kendisi sorumludur. Çünkü hayal kurmaz, kuramaz; kursa bile hayalleri yüzeyseldir. Ev, araba, kadın ve senelik yaz tatilinden öteye gidemez. Belki bir karavan alır ya da av tüfeği koleksiyonu yapar. Peki insanlığa etki edecek büyük hedefler? Onları unutun gitsin. Mavi haplı erkek, amaçsız biri olmanın iticiliğinden habersizdir. Ara sıra büyük işler yapmaya çalışanla alay ettiği de görülmüştür.

Mavi Hap Erkeği Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 • Mavi haplı erkek çekici değildir. Sevgilisi veya eşi yoktur. Yalnız bir abazandır. Yanlış.
  Bu genellikle omega, beta bazen de gama erkeğin yaşadığı bir durumdur. Mavi haplı erkeğin sevgilisi de olur eşi de. Hatta sevgiliden önce eş yaptıkları daha sık görülür.
 • Mavi haplı alfa olmaz, alfa dediğin kırmızı haplıdır. Yanlış.
  Mavi haplı alfa sayısı oldukça fazladır. Zaten mavi haplı insan sayısı çok fazladır. Kolunda bir kadın olan her adam kırmızı haplı olsaydı, çok daha farklı bir dünyada yaşıyor olurduk. Alfa, beta ve omega gibi temel hiyerarşik kavramlar, davranış genetiği ile ilgidir. Bir alfa, kırmızı hap kavramından habersiz ise mavi haplıdır.
 • Mavi haplı insanlar düşük zekalı cahillerdir. Kısmen doğru.
  Sonuçta dünyanın büyük bir çoğunluğu cahildir ama herkesin düşük zekalı olduklarını söylemek yanlış. Mavi haplıların aralarında geri zekalı olanlar vardır elbet ama pek çoğu uyandırılmayı bekleyen, yer yer sorgulayan normal insanlardır. Zekaları ortamala ve ortalama üstüdür fakat mavi haplı oldukları için ortalama üstü kısmı bloklanır. Yanlış hatırlamıyorsam, AMD dört çekirdekli bir işlemciyi kırparak üç çekirdekli diye piyasaya sürmüştü. Sonra bazı uyanıklar, işlemcinin üzerinden bir parçayı sökerek onu tekrar dört çekirdekli hale getirmişlerdi. Mavi hapın zeka blokajı da buna benzer. Zihninizi bloke eden o parçayı söktüğünüzde her şey değişecek.
 • Mavi haplı insanların muhakkak kurtarılması gerekir. Yanlış.
  Gerekmez. Yaşadığı dünyanın yapaylığını anlayanlar, zaten çıkış yolları arayacaklardır. Lakin siz, uyanmak istemeyen birini zorla uyandırmaya kalkarsanız, bu durum ona yarardan çok zarar verecektir. Birçok mavi haplı, fişten çekilmenin dehşetini kaldıramayacaktır.
 • Mavi haplı erkek aşık olduğu için, evlendiği için, sevdiği ve sevildiği için çok yanlış yapıyor. Hayır, bu da yanlış.
  Bir insanın büyük hayalleri yoksa mavi hap rüyasında yaşamak onun için daha uygundur. Zaten hayalleri ve amaçları olmayan ölü birine, “Sen ölmüşsün.” demek, kimseye bir şey kazandırmayacaktır. Bırakın evlensin, bırakın çocuk yapsın, bırakın aşık olsun. Nitekim, sorgulayan bir zihin; önünde sonunda gerçeklerin ve uyanışın peşinde olacaktır.