Hayattan Zevk Alamamak (5/6)

Spor Yapmamak ve Miskinlik

Çabucak yorulan, gezmekten sıkılan ve aktivitelerden sonra eve yorgun argın gelen biri misiniz? Örnekler çoğaltılabilir. “Hayattan zevk alamıyorum” diyenlerin pek çoğu aktivitelere, eğlencelere ve arkadaş buluşmalarına gitmemek için yorgunluğu bahane ederler. Depresyon ihtimalini bir kenara bırakırsak temel sorun genelde üşengeçliktir. Bu da tabii ki spor yapmamanın götürülerinden biri.

Su kanalında boş bir koltuğa oturmuş serseri genç.

Spor yapmadığınız zaman çoğunlukla zinde olmazsınız. Cildiniz normal halinden daha soluk, cansız ve sağlıksız bir görünümdedir. Kilo problemi ve nefes darlığı çekebilirsiniz. Genç yaşınızda merdiven çıkarken soluklanırsınız. Kötü görünümünüz, fazla kilolarınız, soluk cildiniz, miskin bakışlarınız sizi daha da isteksizleştirir. Çünkü aktivitelerde insanlara bu halde görünmek istemeyeceksiniz. Bir de bunun çabuk yorulma ve bitkinlik durumu var. Ertesi gün herkes başka bir aktivitedeyken siz yaşlı teyzeler gibi geçen günün yorgunluğunu atıyor olacaksınız.

“Hayattan zevk alamıyorum.” diyorsanız mutlaka ama mutlaka spor yapın. Hayattan zevk alamamak, hormonların bozulması, hareketsizlik ve sağlıksızlıkla doğru orantılıdır. Spor yapın, sağlığınızı potansiyelinizin el verdiği en yüksek seviyede tutun.

Hayat Amacı ve İdeallerin Olmaması

Bir hayat amacınızın olmaması kendinize bir insan olarak yapabileceğiniz en büyük aşağılamadır. Amaçsızlık sadece kuru yapraklar gibi etrafa savrulmanızdan fazlasıdır. Aynı zamanda mutsuzluğun, bezginliğin ve boşvermişliğin başlıca sebebidir. Hayattan zevk alamamak amaçsızlığın bir sonucudur. Böyle biriyseniz gözünüzde ışık olmaz. İlişkilerinizden iş hayatınıza herkes size karşı şunları düşünür. “Bundan bir halt olmaz.” derler. Bunu hissederler. Amaçsızken gayet soluk, korkak ve güvenilmez bakışlara sahipsinizdir.

Tutkuyla sarıldığınız bir işiniz ve bu işinizi devam ettirmenizdeki bir amacınız yoksa, hayat macerasında macera yaşamamayı tercih etmişsiniz demektir. Günümüzde amaçsız olmak seçim yoksunluğundan değil, tamamen bir tercihtir. Bir amaç bulamamanız sizin suçunuzdur. Amacınız yoksa amaç bulmak ilk amacınız olmalı. Hayattan zevk almak istiyorsanız bu hayatta bir amacınız olsun.

  • Okulunuzu bitirmek bir amaç değildir. Zaten yapmanız gerekir.
  • İyi bir eş bulmak bir amaç değildir. Zaten kendimize en uygun olduğunu düşündüğümüz kişiyle ilişki yaşarız. İlişki olsun diye birini bulursak o ilişki yürümez.
  • Araba almak bir amaç değildir. Herkesin arabası olmalıdır. Bu bir ihtiyaçtır. Lüks değil.
  • Ev almak amaç değildir. Zaten bir evimiz olması gerekir.
  • Evlenmek de bir amaç değildir.

Yani hayattaki temel yaşama, barınma ve üreme aktivitelerimiz amaç olmamalıdır. Hayat amacı ilkel şeyleri kapsamaz. Bunlar zaten yaşamımızı sürdürmemiz için gereken ana görevlerimizdir. Hayat amacını uzun soluklu bir yan görev olarak düşünebiliriz. Örneğin: “Ben dünyanın en iyi bilgisayar oyununu yapacağım!” ya da “Tüm dünya tarihini tek bir platformda toplayan ilk ve tek bilgisayar simülasyonunu yapacağım!” Uzun soluklu bir yan görev olabilir.