Ormanda bir kurt uluyor.

Alfa erkek; kodumu oturtan, ağzına geleni söyleyen ve gecenin 3’ünde Şahin’le drift atan bıçkın mahalle delikanlısıdır.

— Bi dakka lan!? Bu bildiğin Çomar!

Evet, çomar. Çünkü bu tanım yanlış. Eminim siz de bunun kadar olmasa da buna benzeyen “alfa erkek” tanımlamaları gördünüz. Bu konu o kadar çok yazılıp çizildi ki hepsini birleştirdiğimizde; zihnimizde kural tanımaz bir çomar canlanıyor. Aslında biz, “alfa erkek” diye gama erkeğin tanımını okumuşuz. Durum bundan ibaret.

(bkz: Gama Erkek)

Gençler de bunları okudu ve kendilerince doğru yanlış uyguladı. Vurdumduymazlığı ve ayılığı meşru gören, beyefendi erkekleri de “beta” diye aşağılayan bu tipler, bu şekilde ortaya çıkmış oldular. Alfa olayım derken bencil ve fesat bir “gama” oluverdiler. Alfa kişiliğin kıyısından geçseler, insanları “beta” diye aşağılamazlardı. Taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor mu?

Şimdi “Alfa erkek” dendiğinde bu-ne-diyor.com gibi sitelerin neden tetiklendiğini daha iyi anlamışsınızdır. Sinirlenmelerinde haklılık payları var. Sonuçta aklı olan hiç kimse çomarların yüceltildiği bir toplumda yaşamak istemez.

(bkz: Çomar Nedir?)

Alfa Erkek Nasıl Davranır?

Alfa erkekler gamalar gibi olur olmadık şeylere atarlanıp masaya yumruk atmazlar. Deltalar gibi dikkat çekmeye çalışmazlar. Bu tür davranışlarla gelecek ilgiye de ihtiyaçları yoktur. Alfa erkek, empati sahibidir. İnsanları ve çevreyi en az kendisi kadar düşünür. Mahalle kabadayısı figüründen çok çok uzaktadır.

— Kardeşim, sen de amma uzattın! Anlat artık şu konuyu! Tamam, mahalle kabadayısı değil, anladık. Sağda solda saran çomar da değil. Peki ne o zaman bu alfa?

Alfa, aslında dipsiz kuyuya atılan taş gibidir. Hani kuyunun dibinden gelen sesi duyarsın da o kuyunun derinliğini anlarsın ya. Onun gibi. Alfa o taş gibidir. Sizin gidemediğiniz yere gider. Oradaki bilinmezliği bilinir hale getirir. Bilgisi ışığında sizin oraya gidip gitmemenize karar verir. Özetle alfa; bilinmezliği bilinir hale getiren ve oraya nasıl gideceğinizi gösteren çobandır.

  • Herkes korkarken o gözünü karartıp yola çıkar.
  • Gizemleri çözüp tecrübe edinir.
  • Tehlikeleri saptar ve etkisiz hale getirir.
  • Sorumluluk alıp ardında bıraktığı üyelere bilgi verir.
  • Tehlikelere karşı onları uyarır.

Yani alfa erkek, kız meselesi için ocaktan 75 kişi toplayıp kavgaya giden adamdan ziyade, bilinmezliği bilinir hale getiren kişidir. Patrondan ziyade liderdir. Grupla organize çalışır ve çok iş yapar. Risk ve sorumluluk alır. Bunun da meyvesini toplar. Bu yaptıklarını karıya kıza şekil yapmak için yapmaz. Kendisinin ve çevresindekilerin hayatı için yapar. Tüm bu uğraş, doğal bir varoluş refleksidir.

Gelelim alfa erkeğin fiziksel ve mental özelliklerine.