Yatarak telefonuna uygulama indiren kadın.

Bu yazıda; uykusuzluk çekenler için geliştirilmiş bazı uygulamalardan bahsedeceğim. Geceleri bir türlü uykunuz gelmiyorsa bu app’leri denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Ama önce; boyutu 1mb bile olmayan bu mini programların uyku sorunumu nasıl düzelttiğini hevesle anlatmak istiyorum. Sonrasında bu yazılımlar nereden indiriliyor, nasıl çalışıyor, nasıl uykumuzu getirebiliyor? Onlara bakarız. Unutmadan! Tavsiye ettiğim tüm bu uygulamalar ücretsizdir. Yazı içeriğinde uygulama linklerini verdim.

Eskiden, önemli bir işim olduğunda, o gece uyuyabilmek için denemediğim yöntem, girmediğim şekil kalmazdı. Uyku vaktinden dört saat önce su içmeyi kesmeler, ılık duş almalar falan filan… Hiçbiri işe yaramazdı. Sabaha doğru makus talihime lanet ederek bir köşede sızardım. Lakin tüm bu serüvenin sonunda bir ayrıntıyı fark ettim. Hayatımı çevreleyen mavi ışık! Aslında yapmam gereken tek şey hayatıma sonradan dahil olan mavi ışığa son vermekmiş.

Uykusuzluk ve Mavi Işık

Bahsi geçen uygulamaların temel amacı; akşam vakti gözünüze gelen mavi ışığı engellemektir. O yüzden kullanıma başlamadan önce, hayatlarımıza sonradan dahil olan mavi ışığı iyi tanımak gerekir. Bunu anlamak için zamanda biraz geriye gitmemiz gerekiyor.

— Hikaye anlatma! Uygulama nerede? Hani link?
— Linkler bir sonraki sayfada. Sakin.

Neyse, acele acele denesin o. Ne diyorduk biz? Mavi ışık… Hatırlayın, çocukken uykuyla hiç derdimiz olmazdı. Her koşulda mışıl mışıl uyurduk. Saat 11:00 olmadan o gözler kapanırdı. Şimdi ne oldu da böyle oldu? Cevabı basit: Son teknoloji multimedya araçları hayatımıza girdi.

  • Yere düştüğünde dualarla yerden aldığımız, çizildiği zaman ekranını yalamaya doyamadığımız ultra ince telefonlar ve tabletler.
  • Işıl ışıl parlayan oyuncu aparatları, kasalar ve duvar aydınlatma sistemleri.
  • İnsanı çepeçevre saran hayvan gibi ultra wide screen monitörler.
  • Daha büyüğüne paramız yetmediği için bir küçüğünü aldığımız devasa LED TV ler.

Evet, 7/24 içine düştüğümüz bu pahalı oyuncaklar, aslında uykusuzluk için yaptığımız yatırımların başını çekiyor. Biliyorum, tüm o paracıkları “daha canlı renkler” görmek için harcadınız ama yapacak bir şey yok. Beni yanlış anlamayın, teknolojiyi çok severim fakat konu uykusuzluk olduğunda benim de kırmızı çizgilerim var. Bu pahalı oyuncakları her ne kadar çok sevsek de hiçbiri sağlığımızdan daha önemli değil. Uyumamız lazım! O halde bu arkadaşları evcilleştirmemiz, ayar çekmemiz gerekiyor. Şöyle ki: