1. Sayfa
Yatarak telefonuna uygulama indiren kadın.

Uykusuzluk problemi hayata dair en kritik anlarımızda kendini gösterir. Bir iş görüşmesi, önemli bir buluşma veya sınav arifesi yakamıza yapışır. “Bir insan geceleri niye uyuyamaz?” diye düşürken tavandaki desenleri inceleriz.

Ne bir işe başlayabiliriz, ne spora, ne de bir aktiviteye. Uykusuzluk başarılarınızı katletmek isteyen eli baltalı Jack Nicholson’a benzer. Sizi bir türlü rahat bırakmaz. Gündüzleri uyuklayıp durursunuz. Gece ise cin gibi olursunuz. Bir süre sonra “Zaten gececiyim ben.” diye durumu kabullenirsiniz. O hep vardır. Sizinledir ama fark edemezsiniz. Sabahlamak rutin olmuştur ta ki erken saatlerde önemli bir işiniz çıkana kadar. O zaman size eşsiz gülüşünü gösterecektir.

Ama üzülmeyin. Her kötü karakter gibi bu karakterin de zayıf bir noktası var. (813kb lık bir uygulama gibi) Bu yazımızda mavi ışık ve uykusuzluk problemi için geliştirilmiş uygulamalara değineceğiz.

Uykusuzluk Problemi için Uygulamalar ve Özellikleri

Çocukken hiç uykusuzluk problemi yaşamazdık, mışıl mışıl uyurduk. Ne oldu da böyle oldu? Artık dergilerde, gazetelerde uykusuzlukla ilgili yazıları ezberler olduk. Sorun şu: Biz en önemli şeyleri atlıyoruz. Bu mecralarda öğrendiğimiz bilgiler merhemle iç kanamaya müdahale etmeye benziyor. Asıl sorunu hep es geçiyoruz. Genelde bunlar en sevdiğimiz şeyler oluyor.

Evet, telefon ve bilgisayarlarımız. Uykusuzluktan kurtulmak için istemeyerek de olsa gözümüzü bunlara çevirmemiz gerekiyor. Işıl ışıl parlayan o mavi ekranlardan bir an önce kurtulmalıyız. Yoksa ne yapsak boş. Lafı fazla uzatmadan uykusuzluk için birebir olan uygulamaları tanıyalım:

F.lux Uygulaması nedir? Ne işe yarar?

Bilgisayarımızdan gelen mavi ışığı f.lux ile engelleyebiliriz. Bu uygulama hem mavi ışık önleyici hem de dinlendirici özelliğe sahip. Kullandığım ilk günden hayatımda vazgeçilmezler arasına girdi. Çünkü ilk günden etkisini gösterdi. F.lux sayesinde özlemini duyduğum uzun ve derin uykuya, bitmeyen rüyalara ulaşabildim. Peki bu uygulama bunu nasıl yapıyor?