1. Sayfa
Yatarak telefonuna uygulama indiren kadın.

Uykusuzluk problemi, hayatımızı karartmakla kalmayıp bizi başarısızlığa iten en temel nedenlerden biridir. Uykusuzluk öyle bir illettir ki en kritik anlarımızda bizi yakalar. Bir iş görüşmesi, önemli bir buluşma veya sınav arifesi demeden yakamıza yapışır. Planlarımızı mahveder. Tüm yetenek puanlarımızı sıfıra çeken bir lanet gibidir. İşin en kötü yanı ise bu durumu hayatımızın dönüm noktalarında bize yaşatır.

 • Önemli bir iş görüşmeniz mi var? Silik bir enerjiyle o görüşmeyi unutun gitsin. Kendine güvenen dinamik bir alfa, o işi size yar etmeyecektir.
  (bkz: Alfa Kişilik Nedir?)
 • Spor mu yapacaksınız? Geçin onu. Çünkü hiç haliniz yok.
  (bkz: Erteleme Hastalığı)
 • Peşinde olduğunuz o ateşli hatundan buluşma mı kopardınız? Moralinizi bozmak istemem ama en sağlam picup artistler bile uykusuzken avlanamaz.
  (bkz: Reddedilmek ve Çözümü)
 • Diyet mi yapıyorsunuz? Zayıflamayı beklerken kilo alacaksınız.
 • O çok önemli sınava mı gideceksiniz? Tamam tamam sustum…

Anlayacağımız o ki uykusuz kalmak, başarısız ve mutsuz olmamızın görünmeyen yüzüdür. Onun için ilk çözmemiz gereken sorundur. Buradan yola çıkarak şunu net söyleyebiliriz: Diyetteki, spordaki ve kariyerdeki başarı doğrudan uyku düzenine bağlıdır. Bu da dolaylı yoldan özgüven kazanımına etki eder.

(bkz: Özgüven Nasıl Kazanılır?)

Bu sorunu çözmek için sayısız yöntem var. Kendimden örnek vereyim: Bu zamana kadar uykumun gelmesi için denemediğim şey kalmadı. Uyku vaktinden dört saat önce suyu kesmeler, yok ılık duş almalar falan filan. Hiçbiri bir oka yaramadı. Zaten uykusuzluk problemi üzerine araştırma yaptığımda, bulduğum yöntemlerin bini bir paraydı… Hepsini tek tek yapmaya kalksam zaten sabah olur. Ama nasıl olduysa oldu, beni uyutmayan bir ayrıntıyı fark edebildim. Mavi ışık! Yapmam gereken tek şey hayatıma sonradan dahil olan mavi ışığı engellemekti…

Bu yazımızda mavi ışık ve uykusuzluk problemi için geliştirilmiş uygulamalara değineceğiz. Sadece 813 kilobyte’lık bir uygulamanın hayatımızı nasıl değiştirebileceğini göreceğiz.

Uykusuzluk Problemi için Uygulamalar ve Özellikleri

Uykusuzluk problemi için üretilen uygulamaların temel amacı, mavi ışığı engellemektir. Bunun dışında pek bir esprisi yoktur. O yüzden kullanıma başlamadan önce, hayatlarımıza sonradan dahil olan mavi ışığı iyi tanımamız gerekir.

— Lan yeter lan! Hikaye anlatma! Uygulama nerede? Hani link?
— Tamam reyiz, sen sonraki sayfaya geç. Linkler orada.

Neyse, acele acele denesin o. Ne diyorduk biz? Mavi ışık… Hatırlayın, çocukken hiç uykusuzluk problemi yaşamazdık. Her koşulda mışıl mışıl uyurduk. Saat 11:00 olmadan o gözler kapanırdı. Şimdi ne oldu da böyle oldu? Cevabı basit: Son teknoloji multimedya araçları hayatımıza girdi. Peki nedir bunlar?

 • Çizildiği zaman ekranını yalamaya doyamadığımız ultra ince telefonlar ve tabletler.
 • Işıl ışıl parlayan oyuncu aparatları, kasalar ve duvar aydınlatma sistemleri.
 • İnsanı çepeçevre saran hayvan gibi ultra wide screen monitörler.
 • Daha büyüğüne paramız yetmediği için bir küçüğünü aldığımız devasa LED TV ler.

Evet durum böyle maalesef ama bir konuya da açıklık getirmek istiyorum. Ben, Black Mirror dizisinde izlediğimiz tüm o teknolojilere gönüllü denek olacak adamım. Az önceki muhabbet yüzünden teknoloji karşıtı gibi görünmek istemem. Ama konu uykusuzluk olduğunda, görsel multimedya araçlarına gözümü dikmem gerekti. Keza ekranınına bakmaya doyamadığımız bu cihazlar tamamen birer uyku katili. Her biri birer mavi ışık kaynağı. O yüzden istemeye istemeye de olsa bu cihazlara mavi ışık filtreleri kurmamız gerekiyor. Peki nedir bu filtreler?