3. Sayfa

Ukala Kime Denir? Ukalalıktan Nasıl Kurtuluruz? (3/3)

Yaşam Koçu (Mentor) Neden Gerekli?

Ukalalık edip kafana göre iş yapmakta özgürsün. Hayallerine sadece deneme yanılma yoluyla da ulaşabilirsin. Ama şunu da göz önünde bulundurman lazım: Hayat kısa. Elli yaşında mı zengin olmayı tercih ederdin, yirmi mi? Büyük İskender (o zamanlar bilinen) dünyayı fethettiğinde sadece otuz üç yaşındaydı. Bu başarısını çocukluğundan beri kendisini eğiten Aristo’ya borçlu. Kendisi sadece mentorlara danışmakla yetinmez seyahat ederken bile gemisinde bir kütüphane kitap bulundururmuş. Büyük İskender bile mentorların bilgeliğine ihtiyaç duyarken senin kafana göre iş yapman ne kadar mantıklı sorarım.

Arada şunu da söylemekte fayda var. Mentorlar da insandır. Bazen bizimle ters düşen görüşleri olacaktır. Fakat gururumuzu ve kibrimizi bir kenara bırakıp bizden daha bilgili olduklarını kabul etmeliyiz. Filmleri düşünün. Hep dalga geçeriz. “İnanmayın şunlara.” deriz ama onların da realist yönleri olur. Örneğin; bir mentorun ana karakteri sınaması. Ana karakteri eğitimine layık görmemesi ve ona hakaret etmesi gibi. Bu denli nazlı olmalarının sebebi mentorların gerçekten meşgul, bir şeyler yapmaya çalışan insanlar olmasıdır. Zaten başarılı olmalarının sırrı da budur.

Mentorunuzun başarıları apaçık ortada olduğu için iyi bir mentor bulduğunuzda yapışın ve bırakmayın. Akıl hocanız “Senden bir ok olmaz” dediğinde onu ciddiye alın. Evet, belki kahvehane köşesindeki vasıfsız bir Himmet Ağabey de size aynı şeyi söylüyor olabilir. Ama en büyük başarısı tavla oynamak olan Himmet Ağabeyin lafı koymaz. Aynı lafı mentorunuzdan işittiğinizde onun ağırlığını yüzünüzde tokat gibi hissedersiniz.

Düşünün Elon Musk “Senden bir ok olmaz kardeşim. Git bahçe sür daha çok kazanırsın.” diyor. Gururu ve kibri bir kenara bırakıp “Ulan bu adam diyorsa haklıdır.” demelisiniz. Gurur meselesi yapıp Elon Musk’a “Hadi len oradan!” derseniz aslında size faydalı olabilecek bir tavsiye, çay ocağında anlatabileceğiniz bir hikayeden öteye gidemez. Kaşlarınızı kaldırıp gözlerinizi kısarak okey döndürürken iki dakika da bir “Elon Musk’a nasıl koydum lafı” diye homurdanıp durursunuz.

Ukalalıktan Nasıl Kurtuluruz?

Ukalalıktan kurtulmak için öncelikle teslim ol. Cahilliğini kabullenemeyerek kendinle savaş verme. Bilmediğini itiraf etmekten korkma. Evet, sana kötü davrandılar. Senin bilgisizliğini zayıflık olarak görüp seni kullandılar. Çocukluğundan beri beynine yerleşen korkulardan kurtulman gerek. Ayrıca iyi bir mentorun seni kullanması başıboş takılmaktan çok daha iyidir. Misal, Elon Musk’ın ameleliği yapmak. Yüz tane mentor bulmana da gerek yok. Sadece en iyilerini bul. Onların kitaplarını defalarca oku. Eğitim videolarını izle. Kısacası bu insanların değerli bilgilerinden faydalan. Hatta faydalanabilmek için fedakarlıklar yap. Paranı ve zamanını bu insanlara ulaşabilmek için harca. Bilgiye yatırım en kazançlı yatırımdır. Bizden 10-20 adım öndeki insanları bir şekilde hayatımıza katmamız lazım, rakiplerimiz de buna dahil. Bunu başarmak için geçici bir süreliğine ameleliği bile göze alabiliriz.

Ukala kime denir? Bunu açıklarken belli başlı özelliklere değindik. Şimdi ne derece ukalayız? Sıra onu anlamaya geldi…

  • Zengin insanların elde ettikleri bu zenginliği hak ettiklerini düşünüyor musun? Yoksa hepsi haram yiyerek mi bu statüye geldiler?
  • Başarılı insanların kitaplarını okumaya, derslerini dinlemeye zaman ayırıyor musun? Yoksa “Ne gerek var uğraşmaya. Aynı para bende olsun, ben de yaparım.” cılardan mısın?
  • Büyük adamlarla tanışıp birlikte çalışmak için çaba sarf ediyor musun? Derslerine para veriyor musun? Yoksa bunu yapanların keriz olduğunu mu düşünüyorsun?
  • “Bilmiyorum” diyebilecek kadar alçak gönüllü müsün? Yoksa sen de sözde alçak gönüllülerden misin?
  • Biri tavsiye verdiğinde dinliyor musun? Yoksa sen mi ona akıl vermeye başlıyorsun?
  • Doğru akıl hocasını aramak yerine çevrende halen boş insanları mı tutuyorsun?
  • Gerçek bir akıl hocası bulduğunda onu dinliyor musun? Yoksa onu bile sınamaya mı kalkışıyorsun?

Gururunu bir kenara bırakıp doğru cevapları bulabileceğine eminim. Sende umut var…