3. Sayfa

Ukala Kime Denir? Ukalalıktan Nasıl Kurtuluruz? (3/5)

Her şeyi bilen lokanta dayısı:
— Kardeşim bak, bu yemek böyle yenmez.
— Önce şöyle yapılır bla bla bla…
— Sssfff hfff! (Sigarasından bir fırt alır.)
— Ya işte, bunun doğrusu budur.

Cahil Öğretmen ve Kalitesiz Çevrenin Etkisi

Benim zamanımda öğretmenler istediği gibi at koştururdu. Sınıf öğretmenimiz veli toplantısında anneme aynen şunları söylemişti: “Ben sonuçta paramı alıyorum. Anlatır anlatır giderim. Çocuğunuz ister dinler, ister dinlemez.” Bu yaratık aynı zamanda sınıfta terör estirirdi. Ayağa kalkıp hızlı yürüdüğü an, kim dayak yiyecek diye kafalar sese doğru kilitlenirdi. Matematik problemlerini yanlış çözdüğümüzde başımıza gelecekleri siz hayal edin. Ayrıca bu yaratık, öğrencilerin zekalarıyla dalga geçer, kendince komiklikler yapardı. Çocukları arkadaşlarına rezil etmekten sadistçe zevk alırdı.

Bu da benim eski edebiyat hocam:
— Oğlum iki kelimeyi bir araya getiremiyorsun!
— Bir paragraf yazı yazmaktan acizsin!
— Bir insan nasıl bir kompozisyon yazamaz!

Gördüğünüz gibi çevremiz bu tür eziklerle kaplı. Çocuğunu aşağılayan aile, öğrencilerini küçümseyen öğretmenler. Biz bunların elinden çıktık. Şu anda etrafta gezen sakallı, pipolu, bereli, at kuyruklu ağabeyleriniz var ya, bunların öğrencisiydi. Bu insanları bunlar yarattı. Tabii ki de bu adamlar her şeyi bilecek. Bilmek zorundalar. Anlatabiliyor muyum? Belki ağızlarına kürekle vurmak istiyoruz ama her şey onların hatası değil.

Onlar, yanlış öğretmenlerden ve yanlış arkadaş çevresinden dolayı zorbalığa maruz kaldılar. Bu yüzden bilgisizliklerini kibirle, gururla gizlemeye başladılar. Artık birine bir şey sorduklarında rezil olmaktan korktukları için her şeyi bildiklerine dair numara yapmaya başladılar. Fakat bu korku yenilmedikçe hiçbir zaman iyi bir hayat yaşayamayacaklar. Bir şekilde zengin oldular diyelim. Hiç kimse tarafından sevilmemek de büyük kayıpları olacak. İnsanların beğenisi olmadığı sürece eldeki varlığın bir anlamı kalmıyor. İnsan beğenilmeye muhtaç. Bilge rolü yapmanın da getirilerinden biri beğenilmek değil mi zaten?