1. Sayfa
Ukala görünümlü bir tip etrafı gözlüyor.

Ukala kime denir? “Kariyer konuşmamız gerekmiyor muydu? Nereden çıktı şimdi bu ukala kavramı?” Dinle, evlat… Statü ve saygınlık mı istiyorsun? O halde şunu kafana iyice sok: Ne kadar acı verici olursa olsun önce diz çöküp cahil olduğunu kabul etmen gerekiyor. Belirli bir hedefin var ama bu hedefe ulaşacak yeterli bilgiye sahip değilsin. Bunu artık anlaman gerek. Bildiğini sanman ya da birkaç şey biliyor olman diğer konularda yetersiz olduğun gerçeğini değiştirmez. Unutma, şu anda senin hayallerini yaşayan insanlar var. Bunca bilgine rağmen neden sen değil de onlar başarılı oldu? Senin hedeflerine çoktan ulaşmış olanlara bir sor bakalım niye böyle?

Hazır buradayken cevabını peşin vereyim: Sen laftan anlamıyorsun! Çünkü her şeyi herkesten iyi biliyorsun. Bilen adamı leblebi kadar bilginle sınamaya kalkıyorsun. Milletin imla hatalarına bile takık durumdasın. Ukala kime denir biliyor musun? Sana! Çünkü sen bir ok bilmediğin halde yargılama yetkisini kendinde buluyorsun. Neyse seni fazla üzmeyeyim. Aslında suç sende değil, seni bu hale getirenlerde. Peki bu hale nasıl geldin? Bu durum kariyerine ne gibi zararlar verecek onu anlatacağım. Şimdi bu siteyi eleştirmek için açtığın Ekşi Sözlük sekmesini sakince yere bırak ve beni dinle evlat…

Ukala Kime Denir? Ukala İnsanı Tanıyalım

Ukala kime denir? Hani bazı insan vardır ya kendinizi onun yanında rahatsız hissedersiniz. Bunalırsınız. Sanki dilinize zincir vurulmuş gibidir. Tatsızlık çıkmasın diye iki kelam etmeye çekinirsiniz. Çünkü bir konu açılsa hemen sizinle tartışmaya girer. “Hayır kardeşim o öyle değildir şöyledir!” Tam muhabbetin ortasında saçma bir şey için gereksiz bir tartışma çıkar.

Heh! İşte o tartışmayı çıkaran bu adama ukala denir. Aslında hiçbir oktan haberi yoktur. Sağdan soldan yüzeysel öğrendiği üç beş şeyle ahkam keser.