Reddedilmek ve Sonrası İçin Yapılması Gerekenler (7/10)

Pasif İntikam Yeteneği

Pasif “skill” lerin ne olduğunu çoğunuz bilirsiniz. Etkisi gözle görülmez ama aktif ettiğiniz anda karakterinize hep destek olur. Gelişiminiz hızlanır, vuruş gücünüz artar. Pasif intikam da böyledir. Hasmınıza hep zarar verir, içine oturur ama yavaş yavaş kalbine doğru ilerler. Şu deminki anlattığım sağa sola saldıran barbarın etrafa savurduğu baltanın verdiği zarar hızlıdır etkilidir ama gelip geçicidir. Kısa zamanda unutulur. Gerçek bir ezik olarak akılda kalır. Belki de o kız için komik bir anı olur.

Mükemmelliğinizle ezin, baltanızla değil.

Pasif intikam başarıyla, zamanla ve karşı tarafın hatalarıyla gerçekleşir. En güzel yönü karşı tarafın burnundan gelirken sizin içinizde hiçbir his olmamasıdır. Artık öyle umursamazsınız ki onu, yaşadığı duruma sadece dudağınızın ucuyla gülüp geçersiniz. Bu konuma gelebilmek için yakıp yıkmak yerine, başarılı, sabırlı, bilgili, güvenilir ve affedici olmanız gerekir.

Reddedilmek sizi böylesine mükemmel bir insan yapar mı? Evet yapar. Dediğimiz gibi bu biraz da sizin isteğinize ve hamurunuzun kalitesiyle doğru orantılı. Reddedilmenin bu aşamasındayken sağı solu yıkmak yerine kendinize yatırım yaparak bu tanrısal özelliklere sahip olun. Ancak böyle karşınızdaki insana derin pişmanlık duygusu verebilirsiniz.

Hatta öyle bir seviyeye gelirsiniz ki onun pişmanlığı bile umurunuzda olmasın. Sadece gülümsediğiniz basit bir olay olsun. Karşınızdakinin yanlış seçimi yüzünden yaşayacağı pişmanlık tarifsizdir. Belki sizi gösterip anlatır sağda solda “bak şu çocuğu parmağımda oynatmıştım” diye. Dediğim gibi kendinizi geliştirirken bu hayalleri kurun. Olmasını umun ama çılgınlar gibi beklemeyin. Kendinizi geliştirdiğinizde bunların gerçekleşmesine ihtiyacınız olmayacak. Zaten önemli olan sizin hayat kalitenizin artması. En önemlisi de bu değil mi zaten?

Reddedilmek ve Kıskançlık Süreci

Reddedilmek ve bunun sonrasını deneyim etmek uzun bir yolculuktur. Hayal kırıklığıyla yıkılırsınız sonra parçalanmış bir şekilde ayağa kalkarsınız. Soyulmuş derinizin yarası iyileşmeden içinizi öfke ve intikam duyguları yakmaya başlar. Bunlarla savaş verir, yeni geliştirdiğiniz yeteneklerinizle kendinize daha sağlam yeni bir zırh örersiniz. Kabuk üstüne kabuk örerek derinizi iyice kalınlaştırırsınız.

Gerek fiziğiniz gerekse hitabetinizle süslersiniz bu parlak zırhı. Tüm bunlara güvenmek ilk aşamada yanlıştır. Çünkü sinsi bir suikastçı sizi köşede bekliyor olur. O kalın zırhınızın içine nasıl sızacağını çok iyi bilir. Tam koltuk altınızdan zehirli bıçağını kalbinize saplayıverir. Bu hissi size manevi olarak yaşatacak iki olay var.

  • Yetenek konusunda sizin yanınıza yaklaşamayacak bir embesilin, sırf tanıdık veya güzel kadın diye sizin işinizi kapmış olduğunu öğrenmenizdir. Cinsiyetçilik ve nepotizm ülkemizde gırla maalesef.
  • Hoşlandığımız ve bizi reddeden kadını bizden on kat çirkin yeni sevgilisiyle görmek. (Pişman olacak da geri dönecek hayallerini bunun için kurmayın demiştim.)