Reddedilmek ve Sonrası İçin Yapılması Gerekenler (5/10)

Reddedilmek ve Yaşattığı Öfke Fırtınası

Reddedilmek her insanda aynı etkiyi yapacak diye bir şey yok. Kimimiz üzülürüz, kimimiz umursamayız, değişir bu durum. Her ne olursa olsun bir kere öfke sokağına yolumuz düşecektir. Bize bunu yaşatan kişi veya kuruma her türlü pisliği yapmak isteyeceğimiz bir evre olacak, bunlar doğal şeyler. Uygulamaya geçirmediğiniz sürece tabi ki.

Bir video sitesi  açtığınızda bir sürü ezikçe yapılmış ifşa video ile karşılaşmışsınızdır. “Yılın kaşarı”, “Kahpenin Yaptığı” gibi tuhaf tuhaf ifşa videoları vardır. Adam kıza sinirlenip en özel anlarını internet alemiyle paylaşmış ya da kıza fiziksel zarar vermiş. Sebep ne? Çünkü o videodaki kız bu ezik arkadaşın duygularıyla oynadı. İstediğini vermedi.

Belki siz de o videolardaki kızların kötü olduğunu düşünüyorsunuz ama benim gördüğüm aynen şu: Bu ifşa videolarını hazırlayan, veya kızı döven adam ezik, biçare, acınası ve zavallı bir yaratık. “Canım, cicim” diye peşinde koştuğu kızı elde edemeyince bu yola girişmiş.

Reddeden Kişiden İntikam Almak

Bu adam sanıyor ki “Ben bu kızı ifşa ettim, o da bu yaptığına pişman oldu.” aslında işin tam tersi kız, bu ezik adamdan kurtulduğu için kendiyle gurur duyuyordur. Kızın doğru tercihi yaptığını ona bizzat ispatlamış oldu bu hareketiyle. Kim arkasından kazık atan birini kaybettiği için pişman olsun ki, hele böyle ezikçe bir tepkiyle. Bir de slayt şov yapıp üstüne arabesk rap koyarlar ya hani, tam kanser sebebi…

Öfkeyle kalkan zararla oturur.

İlk örnekte anlattığımız atarlı genç, öfkenin gücüne kendini kaptırmış durumda biriydi. Öfkesi yüzünden sağlıklı düşünemiyor ve olabilecek en ilkel şekilde intikam alıyordu. Aldığını zannediyor desek daha doğru olur. Aslında yaptığı şey, kendi kendini rezil etmek. Peki bu duruma karşı ne yapılabilirdi? Bunun daha yapıcı bir yolu yok mu? Elbette var. Sonuçta aciz ve ilkel saldırılar yapmamak da sizin elinizde.