Reddedilmek ve Sonrası İçin Yapılması Gerekenler (3/10)

Büyük Beklenti Büyük Hayal Kırıklığı Getirir

Hayal kırıklığıyla gelen patlamanın yakıtı, sürekli kurulan boş hayallerdir. İnsanı insan yapan özelliklerden biri de hayal kurma yeteneği. Bu açık bir gerçek fakat kendimizi kaptırıp realist düşünmeyi bıraktığımız anda, hayal gücümüz bilincimizi devralır. Ufacık olumlu geçen bir iş görüşmesinde veya buluşmada, hemen hayal denizine dalarız. Bu belki sizin için büyük bir olay belki ama karşı tarafın gözünde önemsiz bir rutin olabilir. Siz hayatınızın aşkı için randevu koparmayı başarmış olabilirsiniz. İkinci buluşma için durum tam tersine dönebilir. Onu da geçtik, ilişkiniz başladı hatta evlendiniz. Bu bile aslında bir başlangıç. Tâbi tutulduğunuz sınav henüz birinci testti. Yani anlatmak istediğimiz şu, bu işin sonu yok. Rahatlamak yok. Büyük beklentiler demek büyük hayal kırıklıkları demektir.

Mantar şeklinde nükleer bir patlama etrafı yıkmış.

Kariyer yaparken, bir firmada üst düzey çalışan olmak için yaptığınız başvurunuz elemelerden geçmiş olabilir. Masanızın başına oturana kadar, kendinizi hayaller denizine bırakmayın. Mümkünse ilk maaşınız yatana kadar kendinizi tutun. Kutlama için daha çok erken. Elemelerden geçmiş olmanız bir sonraki elemeden geçebileceğiniz anlamına gelmez. Durumu kafanızda büyütmeyin, yelkenleri de suya indirmeyin. Sadece hayatınıza devam edin. Yapmanız gerekeni yapın. Belki eleman yokluğu yüzünden şansına elemeleri geçtiniz. Kim bilir?

Erkeklerin Umut Dünyası

Hayallere yatırım en çok erkeklerin yaptığı hatalardan. Buna farklı yönlerden Ruh Eşi Arama Takıntısı konusunda değinmiştik. Erkekler arzuladığı bir kadına rastladıkları anda hayallere başlar. Kafasında önceden yarattığı ideal kadın vardır. Sanki bir şekil değiştirici yaratık gibi o imaj yeni tanıştığı tüm kadınlara giydirilir. Bu durumdaki bir adamın ikinci buluşmaya giderken ki halini düşünün.

Adamın ilk buluşmasında olumlu sinyaller veren o kadın, yeni biten ilişkisinin acısını hafifletmek isteyen biri de olabilir. Belki de iki çift laf edemeyeceği kadar kültürsüz biri çıkar. Belki de onunla ilk görüşmesinde kadının kafası çok karışıktı, hata yaptığını yeni anladı. Bir sonraki buluşmada yaptığı yanlış yüzünden kibarca özür dileyecek ve reddedecek. Bu durumda bu adamın alacağı darbeden sağ çıkması çok zor?

Burada anlamamız gereken şey beklentileri nötr tutmak. Pozitif ve negatif olmayın, nötr olun. Bir programın “exe”sine tıkladığınız zaman çılgınca hayallere girmezsiniz. Ekmek almaya çıkarken, alacağınız ekmeğin kokusunu hayal ederek kendinizden geçmezsiniz. Bir iş görüşmesi yaptığınızda veya birine açıldığınızda da bu nötr hislerde olmalısınız. Altı üstü hayatınızı devam ettirmeye çalışıyorsunuz. Yeme, içme, barınma ve üreme; hepsi bundan ibaret. Kafanızdaki romantik filmlere ait o bölümü silip atın. Böylece yaşayacağınız olası hayal kırıklığının şiddetini en aza indirgemiş olursunuz. Bu biraz da içimizdeki çocuğu öldürmek gibi. Öldürmek değil de bir parçasını eritmek. Yapamıyorsanız da bunun bilincinde olun.