Yalnız ve mutsuz adam.

Reddedildim ama hala seviyorum, onu düşünmeden bir saat dahi duramıyorum. Öyle bir raddeye geldi ki bu his, fiziksel acılar hissediyorum. Sanki biri gerçekten bıçağı göğsüme saplıyor. Geçenlerde onu yeni sevgilisiyle gördüm. Çok mutlulardı… Tamam kestik!! Lise zamanlarında henüz toyken hepimiz bu evrelerden geçmişizdir. Bu şanssızlık değil.

Aslında bunları yaşamamak şanssızlık. Bunları bu zamanlarda yaşamayanlar, bu durumu koca adamken yaşayacak. Acıları daha büyük, sonuçları da daha kötü olacak. O yüzden liseden beri bir kaybeden, bir yalnızsanız aslında bunun iyi yanlarını da görmeniz gerekir. Çektiğiniz acı sizi çekeceklerinize karşı güçlendirdi…

Bu yazımızda “reddedildim ama hala seviyorum abi” diyen arkadaşımızın beyninin derinliklerine ineceğiz. Yaptığımız analizlerden çıkarımlar yaparak, kalbimizi kapladığımız “+8 full plate armor”a yeni bir parça daha ekleyeceğiz.

Reddedilmek Neden Bu Kadar Acı Verir?

Reddedilmek ilk medeniyetlerden günümüze insanın korkulu rüyası olmuştur. İnsanın ilkel düşünce yapısı ve kolaycılığından burada bahsetmiştik. Reddedilmek ise hayatta kalma içgüdümüzle doğrudan bağlantılıdır. Böyle olduğu için de hissettiğimiz en şiddetli duygulardan birisidir. Yaşaması tam bir yıkım anıdır. O hissi yaşama olasılığı da ölüm kadar korkutucudur. Bir insan için üç saniyelik bir reddedilme anı nasıl oluyor da ölümden bile daha korkunç olabiliyor. Bunun sebebini öğrenmemiz için yine evrimsel sürecimizi incelememiz gerekiyor.

Gözümüzü ilk kurulmuş medeniyetlere ve oranın doğal şartlarına çevirelim. Bir kabile düşünün. O kabilede bir üye, töreleri hiçe saymışsa kabile dışına sürülür.

Zırhını kuşanmış bir atlı.

O zamanın şartlarında kabile dışında kalan biri ölür. Doğa hiçbir zaman yalnız gezenin dostu değildir. Doğa acımasızdır. Yalnızlığın bedelini en ağır şekilde, dolaylı yollardan o bireye ödetir. Bir avcı adayı işinde ustalaşana kadar kendini kanıtlaması gerekir. Böylece ava giden grup daha güvende olacaktır. Reddedilen avcı adayı da alt sınıfa düşecektir. Bu da üremesini etkileyen birincil hiyerarşik nedenlerden biri olacaktır. Kabile törelerine uymayan, çiftleşme ritüellerini gerçekleştirmeyen ve avcılıkta ustalık sağlamayarak reddedilen kişi dolaylı yollarla öldürülür.

Dışarı sürülür, idam edilir ya da hiyerarşik sıralaması düşürülür. Bu yüzden dışlanmak, kabul görememek ve reddedilmek kişiyi maddi veya manevi olarak öldürür diyebiliriz. İşte bu yüzden reddedilmekten ölümüne korkarız. Hatta reddedilme korkusu yüzünden isteklerimizi bile dile getiremeyiz. Hani “ucunda ölüm mü var?” derler ya. Bu da aynı öyledir. Evet, bir zamanlar reddedilmenin ucunda ölüm vardı  ve bizim genlerimize öyle işlendi.