2. Sayfa

Reddedildim Ama Hala Seviyorum (2/2)

Reddedilmenin Geçmişini Bilmemiz Ne İşe Yarayacak?

Reddedilmenin geçmişini bilmemiz, bize daha geniş çerçeveden bakmamızı yardımcı olacak. Aklımıza kazınmış ilkel hafızayı silmemizi sağlayacak. Örneğin; bir kızın seni reddetmesindeki duyduğun acı hissi gerçek değil.

Atalarından sana kalan eski, işlevsiz bir miras. Ama bu öyle ki atsan atılmaz, satsan satılmaz. Sözde seni ölümden koruyor ama ortada ölüm riski bile yok. Üstüne üstlük bu mekanizma çalıştığı zaman sana büyük acılar yaşatıyor. Hatta bizzat kendisi seni ölüme sürüklüyor. Bizim bundan çıkarmamız gereken sonuç şu: deneme yanılma yoluyla bugünlere gelmiş, etrafı çizik dolu, orası burası kırılıp bantlarla yapıştırılmış, dördüncü sınıf bir elektronik cihaz gibisin. Sıfırdan bu dünya için tasarlanmadın. Yaşadığın zorluklar seni bu haline getirdi. O zorlu günlerden kalan genetik hataların da sancılarını çekiyorsun.

Senin işletim sistemin Windows 95’in bile çok çok gerisinde. Sen av peşinde koşup, üremek, aileni beslemek ve böylece varlığını sürdürmek için tasarlandın. Sen dağda, bayırda iki elma için birbirine düşüp katliam çıkaran vahşi bir hayvan türünden geliyorsun. O yüzden oyunlarda öldürmeyi seviyorsun. O yüzden evde oturman hemen sana kilo aldırıyor. O yüzden kapalı alanlarda bunalıyorsun. O yüzden kız tarafından reddedilip, üreme ihtimalin sekteye uğrayınca kafayı yiyor, karalara bağlıyorsun. Sen açlık, susuzluk, soğuk, sıcak ve üreme sıkıntılarıyla bu günlere evrildin. Sert konuştuğumu biliyorum ama bu sensin ve bunları bilmen senin iyiliğin için.

“Reddedildim ama hala seviyorum” diyorsun ya, aslında senin asıl sorunun yok oluşa karşı üreme içgüdünü yerine getirememiş olman. Yani ölümlü bir bedene hapsolmuş olman. Başka biri tarafından reddedilsen onu da hala sevecektin.

Reddedilen Kişi Niçin Üzülmemeli?

Çünkü reddedilen kişinin duyduğu acı mantık dışıdır. İlkel kabile zamanlarından kalma genetik hafızanın bir “bug”ıdır.

  • Reddedildin, çünkü aceleci davrandın.
  • Reddedildin, çünkü karşındaki dişinin kriterlerine uymuyorsun.
  • Reddedildin, çünkü kıza utanacağı bir ortamda teklifte bulundun.
  • Reddedildin, çünkü gerçekten berbat birisin.
  • Reddedildin, çünkü senin duygularının pekte bir önemi yoktu.
  • Reddedildin, çünkü ona çocuk sevmediğini söyledin ama o çocuklara bayılıyordu.
  • Reddedildin, çünkü sigara içiyorsun ama o kullanmıyor.

Bunun gibi sayısız basit basit sebepler var. Her birini kafamıza takacak olsak hayata devam edemeyiz. Herkes, her sebepten sizi reddedebilir. Onu anlatmaya çalışıyorum.

Reddedildim Ama Hala Seviyorum Ne Yapmalıyım?

Reddedildim ama hala seviyorum kafasını yaşayan arkadaş, şunu unutma: Dişi için önemli olan sağlıklı çocukların olabilmesi ve kendisinin konfor alanıdır. Senin duygularının bir önemi yoktur. O yüzden hiçbir zaman bunun için kadınları suçlayamazsın. Hadi diyelim ki kadınlar suçlu. Ne değişecek? Haklı olduğunuzda kadınların karşında sıraya girmesini mi bekliyorsun?

Sence seni reddeden kız, mantıklı konuştuğun zaman milyonlarca yıllık genetik hafızasından vazgeçip ikna olur mu? O yüzden kadınlara düşman kesilmeyin. Kaderinize isyan etmeyin. Bu sadece cinsel seçilim. Zamanı geldiğinde başka bir dişi tarafından tercih edilen olacaksınız zaten. Kendinizi geliştirmeye devam edin.

Hiçbir insan, beğenmeyip yere attığı çürük bir elmanın akıbetini merak etmez. O yüzden intikam peşinde koşma. O elma yere atıldığı için karşısındakini pişman edemez. O kişiyi aklından çıkar. O sana kin tutmadı, sadece seçimini başka yönde kullandı. Emin ol, sen bunları okurken yeni sevgilisiyle keyifli bir şekilde en sevdiği diziyi izliyorlardır. Gerisini hayal gücüne bırakıyorum. Öfkelen, öfke umutsuzluktan iyidir. Ama kendine öfkelen, o kıza ve sevgilisine değil. Kaderine değil. Kendine öfkelen. Öfkelen ki daha iyi ol. İntikam almak istiyorsan başarınla al.

Konuyla ilgili sizin de anlatacaklarınız varsa “Senin bir şey bildiğin yok. Aslında durum böyle…” diyorsanız da yazmaktan çekinmeyin.