Profesyonel duyar kasıcılar eylem yapıyor.

Hayat bizi yıpratan, aşındıran ve yoran şeylerle doludur, internet yorumlarındaki profesyonel duyar kasıcılar gibi. Hiç oturup düşündünüz mü? Açık oturum tarzı programlar neden bu kadar sıkıcı ve boş? Sebebi bu ve bunun gibi aşındırıcılardır. Profesyonel duyar kasıcılar yüzünden her cümlenin açıklandığı, her kelimelerin yumuşatıldığı duygusuz, etkisiz ve sığ içerikleri tüketiriz.

Bu sözde duyarlı tür sadece filmleri, oyunları ve açık oturumları mahvetmez, ruhumuzu da tüketirler. Her lafı yanlış yerlere çekerek bizi yorarlar. Bir sorunu tartışmak için gerekli olan en temel araçları (kelimeleri) kullandırtmazlar. Çünkü bu kişiler, bazı kelimeleri yasaklamış, bazı kelimeleri ise kutsal ilan etmişlerdir. “Sen X derken Y’ler de şöyledir mi demek istiyorsun!” Bu şekilde tetiklendiklerinde hop! Tekrar en başa döneriz. Her şeyi bırakıp tekrar bu embesillere laf anlatmak zorunda kalırız. Şu lafımda bile: “Ne!? embesil mi dedin? Embesil derken ne demek istiyorsun? Sen zeka geriliği yaşayan insanları mı aşağılamaya çalışıyorsun?” şeklinde tetiklenenler çıkacaktır. (Hfff!! Derin bir iç çekme molası.)

(bkz: Twitter Kuşlarıyla Mücadele Yöntemi)

Profesyonel Duyar Kasıcılar ve Gerici Kafa Yapıları

Girişte de gördüğünüz gibi bilerek hedef şaşırtır ve konuyu bulandırırlar. İki saatlik açık oturumda, vaktiniz bu “zeka geriliği yaşayan insanlara” laf anlatmakla geçer ve program kapanır… (Bu arada “zeka geriliği yaşayan insan” biraz kısa olmuş daha uzun bir tamlama bulmak lazım. Çünkü rahat rahat konuşursak birbirimizle anlaşırız. İnsanlık olarak ilerleriz, Allah muhafaza!)

Profesyonel duyar kasıcılar, teknolojideki gelişim hızının katlanarak arttığı şu günlerde bile (2019) bizi geride tutmayı başarmışlardır. Düşünsenize, asteroidin üzerine uzay aracını indirmiş bir bilim adamısınız, ama giydiğiniz gömlek yüzünden canlı yayında azarlanıyorsunuz. (True Story) Evet, ortada bariz bir distopya yaşanıyor. Çağımızın vebası duyar kasıcılığı aldı başını gidiyor. Günümüzde tüm insanlığı etkisine alan bu dijital vebayı yok etmenin veya durdurmanın bir yolu yok. Hem bizler bu kesimi durdurmaya ant içmiş savaşçılar değiliz. Onların düşmanları ve rakipleri de değiliz. Sadece bu dalganın şokundan sıyrılıp kendimizi gelişime adayan insanlarız.

Ortada büyük bir şok dalgası olduğu apaçık. Peki bundan korunmanın  bir yolu yok mu? Tabii ki var. İlk adım cahili tanımak. Bir önceki makalemizde internet cahilini analiz etmiş ve tehlikeyi uzaktan fark edebilmeyi öğrenmiştik. Bu yazımızda ise duyar kasıcıları tanıyacağız.

Profesyonel Duyar Kasıcılar Kimlerdir?

Profesyonel duyar kasıcıları tanımak için öncelikle, “Cahil kime denir? Sanal cahilin farkı nedir ve dijital cahilinin kaç çeşidi vardır?” bilmemiz gerekir. Cahil insan, bilmediğinin farkında olmadan ahkam kesen insandır. Sanal cahil ise bu cahilin dijital versiyonudur. Standart cahilin aksine susturulunca inine çekilmez.

Verdiğiniz cevabı abilerine, kapalı grubuna veya örgütüne götürüp akıl danışır. Şeyhi tarafından güncellendikten sonra  size geri yollanır. Bir nevi veri taşıyan ping pong topu gibidir. Bunların özelliklerine gelirsek: