Sahne ışıkları altında bir mikrofon.

Gecenin üçünde arkadaşlarınızla kola çekirdek muhabbeti yaparken bile pazarlama stratejilerini bilmemeniz sizi üzebilir. Her şey “Ya dostum yaptığın işler süper ama kimse senin kıymetini anlamıyor.” ile başlar “Sen buralarda harcanıyorsun kardeşim” ile devam eder. Siz durumu kafaya takmamaya çalışırsınız ama içten içe isyan bayrağını çekersiniz. Ülkenin kötüye gidişinden tutun, insanların ne kadar sanattan ve müzikten anlamadığına doğru doz yükselmeye başlar. (Neye yakındığınız ne yaptığınıza göre değişir.)

Aslında bu düşünceniz sıcağa sinirlenip güneşe ateş eden Adanalı tepkisine benzer. Sizi bu Kaybedenler Kulübü sendromundan ancak okulda duymaya bile katlanamadığınız pazarlama stratejisi kurtaracaktır. “Pazarlama stratejisi dediğin şeyi şirketler yapar. Ben gitarımı çalarım, resmimi yaparım, figürümü tasarlarım. Nasıl olacak bu iş? Param yok ki başlayayım.” Diyebilirsiniz, bu yazı zaten sizin için. (Dikkat! Bundan sonraki paragraf biraz sıkıcı ama sonra açılıyor.)

Pazarlama Nedir? Ne İşe Yarar?

Pazarlama, ürettiğiniz mal veya hizmeti, ihtiyaç sahiplerine satabilmeniz için yaptığınız faaliyetlerin tümüdür. Reklamdan dağıtım ağından tutun arz talebe, cebinize girecek olan paranın hangi yollardan geleceğine kadar geniş bir yelpazedir pazarlama. İyi düşünülmemiş ödeme alımı bile ürününüzün satımını engelleyebilir. Örneğin: İnternette satışını yaptığınız ürünün ödemesini Bitcoin (BTC) olarak istemeniz insanları şüpheye düşürebilir ve hiç satış yapamayabilirsiniz. “Bu kadar basit bir şey için neden Bitcoin istiyor bu? Uruguay’a mı kaçacak yoksa?” diyebilirler.

Yani anlayacağınız o ki, dev bir şirket olun ya da evinde takı tasarlayan biri olun fark etmez. Mutlaka pazarlamayı iyi bilmeniz gerekir. Yoksa “Kimsenin sanattan anladığı yok.”, “Bu millet kaliteyi hak etmiyor.”, “Ben buralarda harcanıyorum.” diye yakınmaya devam edersiniz. Çevrenizdekiler yüzünden üzülmüş olabilirsiniz ama tüm ülke sizin düşündüğünüz gibi değil. Aslında durum tahmin ettiğinizden de iyi. Şöyle ki:

Ürettiğiniz takı, resim, figür ve müziği satın almak isteyecek çok insan var ama sizden habersizler. Sorun şu: Sizin kalitenize yaklaşamayanlar pazarlama sürecini iyi yaparak sizin müşterilerinizi de kapıyor. Bunu görüp insanların zevksiz olduğunu düşünüyorsunuz. Siz göz önünde olsanız belki sizi seçeceklerdi. Tüm sorun bundan kaynaklanıyor. İşte her şey bu