Göl kenarında oturan, gün batımına bakan kadın.

Özgüven her kapıyı açan bir anahtar mıdır? Evet! Peki şans, para ve yeteneğin hiç mi etkisi yok? Eğer insanlar üzerinde gerçek bir etki bırakmak istiyorsanız evet, bunların hiçbir etkisi yok. İstediğiniz kadar şanslı olun, zengin olun, yetenekli olun fark etmez. Özgüveniniz yoksa, kendinizi gerçekleştirme adına hiçbir şey yapamazsınız.

Zaten şans, para ve yeteneğin esamesi okunmaz. Olan şansınız kaçıverir, paranızla rezil olur, üstelik kullanılırsınız. Yetenek mi? Az önce heyecandan unuttuğunuz yeteneği mi soruyorsunuz? Özgüven giderse, o öğrendiğiniz beş yabancı dil, üçe iniverir…

Depresyondan kurtulma yolu arayan düşünceli kadın.

Özgüvensizlik tüm skill’lerinizi 8-10 puan gerileten bir lanet büyüsü gibidir. İşin kötü yanı; kaybı çok kolay, kazanımı çok zordur. Üstelik sürekli taze tutulması gerekir. Peki nasıl olacak bu iş?

Çözümün ilk ayağı; bu sorunun sebeplerine odaklanmaktır. Sorunların kaynağını gördükten sonra yol hazırlıklarına başlanabilir.

(bkz: Özgüven Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?)

Özgüven Kazanma Süreci Nasıl İlerler?

Özgüven eksikliğimizin sebeplerini öğrendikten sonra yapmamız gereken ilk iş; kendimize bir rota çizmek olacaktır. Eğer rotayı bilmeden hazırlıksız yola çıkarsak hayal kırıklığı yaşama ihtimalimiz yüksektir.

Özgüven yolundaki rotamız, fitness öğretilerine çok benzer. Özgüvenimizi, geliştirmek istediğimiz kas grubu, yapmamız gereken işleri ise kaldırmamız gereken ağırlıklar gibi düşünebiliriz. O yüzden bu işi ciddiye almak ve doğru kişilere danışmak gerekir. İşi bilmeyen bir antrenörün tavsiyesi çok risklidir. Kaldıramayacağınız yükü vererek sizi sakatlayabilir.

Düşünceli kadının kendi yansıması baktığı camda görülüyor.

— Kardeşim yeter artık! İki saattir okuyoruz! Özgüven kazanma yöntemleri nerede? Şu taktiklere geçelim artık!
— Sabırsızlanmayın, yöntemler bir sonraki sayfada.

Yukarıdaki örnekten yola çıkarak, özgüven kazanımının uzun, zorlu ve ciddi bir süreç olduğunu anlamamız gerekir. Bu sebeple programımızı titizlikle hazırlamalı, çalışmaya kolay görevlerden başlamalıyız. Disiplinli olmalı, sevmediğimiz antrenmanları bile sabırla yapmalıyız. Bu antrenmanlar, yeri gelir göz teması kurmak, yeri gelir tanımadığımız birine selam vermek olabilir. Eğer keyfimize göre görev seçer, sevmediğiniz görevleri aksatırsak, bir adım yol katedemeyiz. Geçelim yöntemlere.