Özgüvensiz bir kız bir ağacın altında düşünüyor.

Özgüven eksikliği, bir kişinin herhangi bir işe başlarken o işi yapamayacağından emin olması durumudur. Daha açarsak, özgüven eksikliği yaşayan kişi, “yok ben bu işi kesinlikle yapamam, benim için bu çok fazla” diyerek kendine bir bariyer belirler. Çeşitli bahaneler ve ertelemelerle o bariyerin içinde kalmaya çalışır. Özgüven eksikliği kişiye göre değişen belli başlı olumsuz düşünceler zinciri halinde ilerler.

Bu olumsuz düşünceler geçmişte yaşanmış travmalardan kaynaklı olabilir. O an üretilmiş gereksiz detaylar da olabilir. Aynı şeyin tekrar olması korkusu, rezil olma ya da başka spesifik bir nedenle kişiyi o an felç eder. Özgüven eksikliği yaşayan kişi, bu sorunun farkındadır. Kendi kendine çareler üretmeye çalışır. Alkol, uyuşturucu gibi kolay yoldan bu sorunla baş etmeye çalışabilir.

Özgüven Eksikliği Neler Kaybettirir?

Özgüven eksikliği bir işe başlamamızı engeller. Bize ciddi para ve zaman kayıpları yaşatır. Hayattaki en kötü şey zaman kaybıdır. Bu telafi edilemez. Hayatımızda karşımıza çıkan pek çok fırsatı özgüven yetersizliği yüzünden kaçırırız.

Hayatta sınırsız olasılıklar vardır. Zengin bir iş adamı olacakken özgüvensizlik bize memur olarak yetinmemiz gerektiğini söyler. “Sen bu yükün altından kalkamazsın” der. Ölene kadar orta sınıf bir memur olmak, cesaret alıp yatırım yapmaktan daha cazip gelir. Sevdiğimiz bir insana duygularımızı açık edemeyiz. Vazgeçip söylememek bir daha onu görememek, bir anlık cesaretle söylememizden daha cazip gelir. Yani özetlersek, özgüven eksikliği sınırsız olasılığı küçük bir çerçeveye sınırlayarak hayatımızı o şekilde yaşamamıza sebep olur.