1. Sayfa
Fotoğraf çekinmek istemeyen bir adam elleriyle yüzünü kapamış.

Neden reddedildim sorusunu insan kendine sorarken ne hikmetse kendi olumsuz yönleri hiç aklına gelmez. Düşünce sistemi, direkt karşısındakinin bencilliğine yoğunlaşır. “Kanka o zaten seni hak etmiyordu yea.” diye durumun üstüne cilasını atan yandaşınız da varsa, o gün egolar tavan yapar. Karşınızdaki kişinin ne şerefsizliği kalır ne de kaşarlığı, sen zaten mükemmelsin ki. Bu yaptığı hep onun doyumsuzluğuydu. Şunu her zaman söylüyoruz. İnsanlar rasyonel düşünen bilinçli varlıklar değildir. Çok azımız “insan” kelimesinin değerini omuzlarında taşıyabiliyor. Maalesef çoğumuz kurmalı tren gibiyiz. Belli bir düşünce setimiz var. Tetiklemeyle bu sistem çalışıyor ve gideceği raylar belli. Bin tane yol olsa bile biz hep aynı rayı tekrar edip duruyoruz.

Size laf salatası yapıyormuşum gibi gelebilir. Aslında şunu anlatmak istiyorum, çoğumuz aptalız. Bu bir gerçek, bunu anlamamız lazım. Reddedilme sebeplerin her ne olursa olsun, kabahatin %90’ı sende. Bu kabahatlerini de şu veya bu şekilde reddedildiğin güne kadar erteledin. “Peki neden reddedildim ağabey, anlat bana!”

Neden Reddedildim? Kolaycılık ve Reddedilmek

Kolaycılık, reddedilmeyi de beraberinde getiriyor. “Abi neden reddedildim?” diye soran birine “kolaycılık” diye kestirip atabiliriz aslında. Bu kolaycılığa kaçan herkes bunu hak ediyor. Bunun en iyi örneğini Yakışıklı Erkek Neden Sanıldığı Gibi Avantajlı Değildir konusunda irdelemiştik. Orada sadece yakışıklılığına güvenip buna yatırım yapan bir erkeğin nasıl dibe vurduğunu anlatmıştık. Tek iyi yönünüze bel bağlayarak her şeyi kazanamazsınız.

“Her farklı yetenek ayrı birer oltadır”

Her zaman birden fazla ekstra özelliğimizin olması gerekir. Özetle daha önceden sahip olduğunuz bir özelliğiniz varsa sadece ona güvenmeyin. Bu para olur, yakışıklılık olur, iyi konuşmak olur, yabancı dil bilmek olur, kariyer olur fark etmez.

Bunları hep söylüyorum. Söylemekten de bıkacağımı sanmıyorum. Kolaycılığı ve iticiliği adım adım bırakmanızı sağlayacak alışkanlıkları tekrar hatırlayalım: