3. Sayfa

Mutlu Olmak Neden Zor? Mutluluğun Sırrı Nedir? (3/4)

Mutlu Olmak için Pratik Çözümler

Mutlu olmanın yollarını teoride bitirmiş olduk. Gelelim işin uygulama kısmına.

  • Siyah beyaz bir yaşam tarzından kaçının. İşkence ve keyif döngüsüne girmeyin.
  • Tatil mantalitesini bir kenara bırakın.
  • Takvime bakmayacağınız, günleri saymayacağınız bir iş seçin.
  • İşiniz size tatil mantalitesi dayatıyorsa, risk alıp değişikliğe gidin.
  • Sosyal medyada klasikleşen pazartesiye küfretme ve patrondan yakınma paylaşımlarından uzak durun.
  • Değişimden korkmayın. Yaratıcılığınızı kullanarak her türlü kısır döngüden çıkabilirsiniz.
  • Hayatınızdaki parçalanmış alanları (saydığım dört büyük faktörü) tespit edin. Bunları birleştirip yeni bir denge kurun.
  • Bir plan yaptığınızda (örneğin zayıflamak) bunu hayat tarzı haline getirin.
  • Sorunu tespit ettikten sonra değişimi yavaş ve emin adımlarla yapın. Hızlı olun ama acele etmeyin.

Siyah Beyaz Yaşam Tarzından Kaçının

Siyah beyaz mantalitesinden uzak durun. Böyle bir yaşam tarzı insanı yıpratır. Neyden mi bahsediyorum? Mutluluğunuzu 1’den 10’a kadar puanlayacak olursak; iş yerinde 1 puan olan mutluluğunuz, eve geldiğinizde 10 puana sıçramamalı. İşkence çekerek tatili gözetlediğiniz bir işte kalıcı olmamalısınız. Takvime baktığınız, sabırla gün saydığınız bir iş size uygun değildir. Günlerin sizin için bir anlam ve önemi olmamalı. Pazartesiye savaş açıp, cumayı kendinize arkadaş edinmeyin. İçinde tatil olan daha doğrusu tatil olduğuna sevindiğiniz bir işi yapmayın. Sabahları sevinçle uyanacağınız, size uyanmak için sebep olacak bir iş seçin.

Başarılı insanlara bakın. Yüzde doksanında bu mantalite vardır. Warren Buffett’ın Dansla İşe Gitmek adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim. Bu adam dünyanın en zenginlerinden biri. Sen sanıyor musun ki nefret ettiği işte çalışarak bu hale geldi? Elon Musk mesela, “Sabahları Mars’ı kolonileştirme hayaliyle uyanıyorum.” diyor. Böyle birinin hayatını puanlayacak olsak; günleri sizce nasıl geçiyordur?

Bence her günü büyük ihtimalle 6-7 puan arasındadır. Ne işkence çekiyor ne de çok mutlu olup, diğer günlerde durgun hissediyor. Adam siyah beyaz yaşamıyor, hep mutlu yani. Unutma, kendine görev edindiğin ve tutkuyla yaptığın bir işte, tatil ihtiyacı duymazsın. Hatta işine ara verdiğinde bile dayanamayıp ne var ne yok diye yoklarsın.