2. Sayfa

Mutlu Olmak Neden Zor? Mutluluğun Sırrı Nedir? (2/4)

Finansal Özgürlük

Mutlu olmayı etkileyen ikinci büyük faktör paradır. Para, modern dünyada özgürlüğü simgeler. Çalıştığınız işten tutun, takıldığınız arkadaşlara kadar her şeyi maddi durumuz belirler. Paranız yoksa seçim hakkınız da yoktur. Kişisel gelişimi unutun. Hayallerinizin peşinden koşturmayı unutun. Spora vakit ayırmayı unutun. Para olmayınca sosyal hayatınızla beraber sağlığınız da elden gider. Televizyon karşısında pinekleyen bir pudinge dönüşmemek için, bir an önce finansal özgürlüğünüzü kazanmaya bakın. Bunun için de önce sağlığınıza sonra da gelirinize yatırım yapın.

(Bkz: Para Kazanamıyorum)

Sosyal Etkileşim

Bizler sosyal canlılarız. Karşımızdakiyle derin bağlar kurmak istiyoruz. Bizi anlayan, bizim gibi düşünen insanlar bulunca istemsiz mutlu oluyoruz. Ama kafa yapısı uyuşmayınca, karşıdakine bir süre sonra tahammül edemiyoruz. İşte bu da mutluluğu doğrudan etkiliyor. Bir düşünün, iş yerindeki hiç umursamadığınız insanlarla haftada 50 saat vakit geçiriyorsunuz. Ama en sevdiğiniz arkadaşınızla, haftada sadece 2 saat eğlenebiliyorsunuz. Bu şekilde mutlu olmak mümkün değil. O yüzden hiç umursamadığınız insanlar yerine, aynı idealleri paylaştığınız arkadaşlarınızla beraber bir işe girişin. Mesela Ahmet’i çok seviyorum, o zaman neden Ahmet’le iş yapmıyorum? İş ile arkadaşlığı birleştirmekten zarar gelmez.

Kendini Gerçekleştirme İhtiyacı

Hayatınızın diğer üç büyük alanına çeki düzen verdiğinizde, geriye mutlu olmak için son bir kilit kalıyor. O kilidin anahtarı da cebinizde saklı. Kendinize acilen bir hayat amacı bulmalısınız. Önce şu soruları sorarak başlayın. Benim varoluş sebebim nedir? Gerçekten bu hayatın hakkını vererek yaşıyor muyum? Yoksa hiçbir halta yaramadan unutulup gidecek miyim? Her insan, iyisiyle kötüsüyle, kendisinden büyük bir şeyin parçası olmak ister. Bu futbol fanatikliğinden tutun, Mars’a seyahate kadar gidebilir. Eğer bir hayat amacınız yoksa, bir şeye doğrudan ya da dolaylı katkıda bulunmuyorsanız, tam anlamıyla mutlu olamazsınız.

Gördüğünüz gibi saydığım tüm faktörler birbiriyle ilintili. Biri olmadan diğeri de olmuyor ve bu alanlar arasında denge kurmanız gerekiyor. Mesela sağlık olmadan para kazanamıyorsunuz, para olmadan çevrenizi değiştiremiyorsunuz, çevre olmadan size yardım edecek insanlar bulamıyorsunuz, yardım edecek insan olmadan da hayallerinizi gerçekleştiremiyorsunuz. Mutlu olmak için denge kurmak şart. Peki bunu nasıl yapabiliriz?