Takım elbisesinin kol düğmesini ayarlayan adam.

Yaşam koçu, mentor veya akıl hocası dendiğinde çoğu insanın ön yargı tetiklenmesi geçirdiğini gördüm. İlk akıllarına gelen şuydu: “Bu adam kesin dolandırıcıdır arkadaş! Hem gerçekten bu kadar para kazansa niye bize de öğretsin ki?” Evet, hal böyle olunca ülkemizdeki başarı kıtlığı hiç de şaşılacak bir durum değil. Halkımız zaten uyanık, mentor falan vız gelir. Kafalarına göre iş yapmaya bayılıyorlar. Üstelik bilen adamı sınıyor, haksız çıkarmaya çalışıyorlar. Bu da yetmiyor, suyun başını tutmuş bencil bir grup: “Sen bu değerli bilgileri niye öğretiyorsun? Öğretme!” diye (mentora karşı) ayaklanıyor. Öteki tarafta da “Bana bin lira yatırın size on bin lira kazandırayım.” diyen tombiş dolandırıcılara dualar okunuyor, methiyeler düzülüyor.

Maalesef çoğumuzun çevresi uyanık, bağnaz ve beleşçi tiplerle dolu. Biz, bir şeyler öğrenmeye çalışan insanlar olarak onların aralarında tek kalıyoruz. Onlar kaybetmeye mahkum. Eğer siz de boş verip salarsanız bu güruha dahil olmanız kaçınılmaz. Bu zombi güruhuna karışmak istemiyorsanız mentor ve mentorun önemini iyi anlamalısınız. Yoksa kaybettiğiniz zamanın telafisi olmayacak.

(bkz: Doğru Meslek Seçimi ve Zaman Kaybı)

Mentor Nedir?

Mentor, bir veya birden fazla konuda uzman, büyük başarılara imza atmış, hedeflerinize giden bu yolda size rehberlik edebilecek akıl hocanızdır. Kısaca bilgiyi püf noktalarıyla öğretip size zaman kazandıran kişiye mentor denir. Ülkemizde yaşam koçu olarak da bilinir.

Ama ne yazık ki “mentorluk” bazı şarlatanlar tarafından içi boşaltılmış bir kavramdır. Yaşam koçu dendiğinde akla eşofmanları ve sahte gülümsemesiyle sosyete dolandırıcıları gelir. Özellikle günümüzün komedi filmlerinde elitlik ve bilgelik ayaklar altına alınmışken mentor kavramını ciddiye almak bir hayli zorlaşmıştır. Küçüklüğünde dışlanan, her fırsatta öne çıkmaya çalışan tipler, mentorluğun itibarını gitgide düşürdüler.

Ukala görünümlü bir tip etrafı gözlüyor.

(bkz: Ukalalık)

Ama bu şebekler ne derse desin mentorluk kariyerinize ve hayatınıza ciddi faydalar sağlayan bir iştir. Neredeyse tüm başarılı bilim adamlarının, kaşiflerin, komutanların ve iş adamlarının bir veya birden fazla akıl hocaları vardır. Şimdi Einstein’ın akıl hocalarını saydırtmayın bana!