Kuşlarla Mücadele Yöntemleri (2/2)

Cahil İnsan Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Çoğu kişi bu tür yazıları okurken, sahnedeki izleyici gibidir. Cahilden, kekodan veya çomardan bahsederken, anlatılan karakter hep başka birisidir. Kimse üzerine alınmaz. Kendimizin de onlardan biri olabileceğimiz aklımızın ucundan geçmez. O yüzden birazdan sayacağımız kriterler sıralanırken, sanık listesine kendinizi de dahil edin. Bu kriterlerinden biri veya hepsi sizde varsa, cahil biri olduğunuzu kabul etmelisiniz. Bunu hakaret saymamalısınız. Etrafınızda kalitesiz insan görmek istemiyorsunuz değil mi?

Ukala görünümlü bir tip etrafı gözlüyor.

Cevabınız “evet” ise bunu yapın. Toplumun düzelmesini istiyorsak önce kendi hatalarımızı düzeltmemiz gerekir. Ayrıca, cahillik doğuştan gelen bir özür değildir. Okuduğunuzda, araştırdığınızda ve emek verdiğinizde çözülecek bir durumdur. Özetle cahil dendiğinde gurur meselesi yapmayın, öfkelenmeyin ve okumuşlara bilenmeyin. Sadece cahil olmamayı seçin ve çalışın. Bunu yapmak sizin elinizde.

(bkz: Ukala İnsanın Özellikleri)

Cahili tanımak, cahil olmayanların ne işine yarayacak? Şöyle bir faydası var: Cahil insanların leş yorumlarından sakınmanız, sağlıklı parlak bir cilt, gür ve siyah saçlar olarak size geri dönecektir. Ölümsüzlük ve gençlik ilacının (henüz) icat edilmediği bu günlerde (2019), uzun ömürlü olmak için bazı kötü alışkanlıklardan sakınmamız gerekir. Bunlardan biri de sanal dünyadaki kanser yorumlardır. Lafı fazla uzatmadan listeye geçelim. Görmezden gelmememiz gereken kanser yorumların algoritması ve bunu yazan insanların psikolojileri şöyledir:

Kanserojen Yorumların Algoritması

 • Amaçları fikir alışverişi değil, kendi düşüncelerini dikte etmektir.
 • Bir konuda orta yolu bulmak yerine tartışma kazanmaya gelmişlerdir.
 • Onlar için ya siyah ya da beyaz vardır. Gri alan yoktur. Azıcık sol kesimi eleştirdiğinizde. “Hüloo, defol git Akp’ye oy ver sen!” derler. (Solcu bile olsanız.) Azıcık sağ kesimi eleştirdiğinizde. “Cehape zihniyeti camileri ahır yaptırdı!” diye başlarlar. (Sağcı bile olsanız.) Orta yol hiçbir zaman bulunamaz. Sen ya “o” sundur ya “bu”. Arası yoktur.
  (bkz: Siyah Beyaz Düşünce Yapısı)
 • Niyetleri iyi bile olsa emrivaki tavsiyeler verirler. Bahsettiği şeyler doğrudur belki ama içerik sığdır. Kimseye fayda vermez. Sadece kendi gibiler tarafından beğeni alır.
 • Kendinden her zaman emindir. Küçük enişte agresifliğini kelimelerinden hissedersiniz.
 • Beğenmediği bir düşünce karşısında sözüne önce küfürle başlar, sonra argümanlarını sıralar. Birçoğu sadece küfür etmekle yetinir.
 • Bunların bir de sadist versiyonları vardır. “Cehennemde cayır cayır yanarken sizi zevkle izleyeceğim.” gibi yorumları alakalı alakasız her yere atabilirler.
 • Cehaletin ve manyaklığın sağı solu yok maalesef. Her kesimden cahil ve sadiste rastlamanız mümkündür. Örneğin; “Gulaglarda 16 saat çalışacaksınız, eğitileceksiniz!” cümlesi, kolay kolay unutamadığımız cinsten.
 • Bir de sakin şeytanlar vardır. “O da öyle giyinmeseymiş.”, “Onun da o saatte, orada ne işi varmış?” gibi içten içe nefret kusan taraflı yorumlar atarlar.
 • Bu insanlar önceden yüklenmiş diyalog metinlerini tekrarlayan robotlar gibidirler. Belli başlı konuşmaların dışına çıkamazlar. “Neden? Niçin?” gibi basit sorulara cevap veremezler.
  (bkz: Delta Erkek)
 • Bazen “Kedi Severler” grubunda, deep web 6. seviye işkencelerin bahsi geçtiğini görürüz. Sözde kedilere eziyet eden insanlara karşıdırlar. Fakat bu işkencecilerin nasıl cezalandırılması gerektiğini tartışırlarken deri yüzmeler, kol kesmeler ve göz oymalar havada uçuşur. Bunu yorumların birçoğu, evinde yufka açan şeriat karşıtı ev hanımlarına aittir. Mantıklı fikir yelpazeleri kısıtlı olduğundan duygusal karar verirler.
 • Ciddi bir yorumun altına “Boş yapma” veya “Tatava yapma.” gibi yorumlar döşerler. Bu cümleler birer argüman değil, söyleyecek sözü olmayan yıkık bir ergenin dijital imzasıdır. (Lütfen kendinize bunu yapmayın sevgili ergenler. Yapan arkadaşlarınızı da uyarın. 30 Yaşındaki kendinize acıyın biraz.)