Alevler

Sosyal platformlarda, erkek hakları savunuculuğu yapanların zamanla birer kadın düşmanı oluverdiğini siz de fark etmişsinizdir. İçlerinde biriken nefreti popüler mizah araçlarıyla kusarlar. Sinir krizine sokarken kahkaha attıran başyapıt capslerin mimarları olmuşlardır. Lakin aklıselim her erkek burada bir yanlışlık olduğunu hisseder. Bu doğal bir reflekstir. Her zaman yaptığımız gibi durumu analiz ederiz.

Evet, bir çoğu haklı gerekçelerle üretilen bu nefret abidelerinin ardında yatan bazı gerçekler vardır. Bunları görmezden gelemeyiz. Özellikle ben ve benim gibi kıl insanlar, bu nefret kervanlarına düşünmeden katılmazlar. Çünkü önemli olan hangi tarafın daha çok puan topladığından ziyade, gerçeğin ne olduğudur.

Hatırlayın, bir dönem anime izleyen insanlara karşı büyük bir nefret kampanyası vardı. Üç beş tane lifeless omega ile atışan herkes, sağda solda animeseverlere giydirirdi. Lâkin olaylara derinlemesine baktığınızda durum biraz farklıydı. Bir süre sonra anlaşıldı ki anime kültürüne saydıran bu elemanlar, sevgi ve ilgiye ihtiyacı olan agresif ergenlerdi. Uçlarda yaşıyorlardı. Tıpkı Japon Kültürü’nün okunu çıkaran omegalar gibi. Hem ne diye biri sırf animeleri seviyor diye bu kadar aşağılansın ki? Değil mi?

(bkz: Omega Erkek)

Buradan şunu anlıyoruz. Bir konuda siyah beyaz olmak, çabucak karar vermek ve en uçlarda düşünmek nefreti doğuruyor. Hayatta çok az alanda siyah beyaz olabilirsiniz. Bunun dışında neredeyse her konuda gri alanlar vardır. İşte bu konu bu yüzden çok önemli. Kadın düşmanlığı bizi gri alandan uzaklaştırıp hayatımızı mahfeden bir olgu. O yüzden kadın düşmanı olmanın arkasında yatan nedenleri yeniden inceleyeceğiz.

(bkz: Başarıyı Katleden Düşünce Yapısı)

Kadın Düşmanlığının Nedenleri

Kadın düşmanı dendiğinde akıllara hemen ilkel çomarlar gelir. Kadınları her konuda küçümseyen, kariyer yapmalarına izin vermeyen veya kadın bir yönetici altında çalışmayı içine sindiremeyen aciz çomarlar… Lakin bu olgu buz dağının görünen yüzüdür. Ülkemizde çomar olmayan da çok sayıda erkek vardır. Kendilerini geliştirip birey olmayı başarmışlardır. Kadınların başarılarından gurur duyup onlara her konuda destek verirler. Buradaki asıl sorun; makul erkeğin varlığı görmezden gelinirken eleştirinin çomarlar baz alınarak yapılmasıdır. Gün yüzü görmemiş aşağılık bir çomarlarla aynı kefeye konulmak, makul bir erkeğin yaşadığı ilk büyük haksızlıktır. Zaten kadın düşmanı erkek sayısındaki patlamanın da temel sebebi budur. Suçsuzken bedel ödemek…

(bkz: Gerçek Çomarı Tanıyalım)

Hayatı boyunca kadınlara laf atmamış, onları darp etmeyi aklının ucundan geçirmemiş ve onların başarılarını övüp yüreklendirmiş bu erkekler, işlemediği suçların bedelini ödemektedirler. Sonuç olarak: Evinde kitap okuyan, proje çizen, durakta otobüs bekleyen veya sinemada kolunuza değen her erkek tecavüz yükümlüsü değildir.

Bir kadını darp edecek, ırzınıza geçecek, reddedildiği için yüzünüze asit atacak hayvanlar da vardır elbet. Lakin şöyle de bir gerçek var: Bunları yapacak tiplerin tamamını toplasak dünya nüfusunun %1’i bile etmez. O yüzden bu hayvanların faturasını komple erkek cinsine kesmek haksızlıktır.

Makul bir birey olan uygar erkeğin çomarla aynı kefeye konması, kadın düşmanlığının nedenlerinden sadece biridir demiştik. Bunun yanında kadına tanınan pozitif ayrımcılık, erkeği hedef gösteren dünya çapındaki kampanyalar ve bulunduğumuz coğrafyanın çağ dışı kültürü kadın düşmanı erkek sayısında patlama yaratmıştır. Normal bir erkeği kadın düşmanı yapan asıl sebepleri kısaca şu şekilde listeleyebiliriz: