İntihar Etmek (2/2)

İntihar Etmek Niçin Aptallıktır?

Bir adam çimlere uzanmış bulutları izliyor.

Biz çok mu ruhsuz insanlarız. Hayır. O zaman neden intihar gibi hassas bir konuya “aptallıktır” dedik? Çünkü intihar etmek hayatın size sunduğu tüm olasılıkları sıfırlamaktır da ondan. Çektiğiniz sıkıntılardan kurtulacak yüzlerce hatta binlerce yol varken, tüm bu olasılıklara yüz çevirmek aptallıktır. Hatta kolaya kaçmaktır. “Ama sen benim neler yaşadığımı biliyor musun?” Evet, biliyorum. Bazı yazılarımda söylemiştim, ben günaşırı intiharı düşünen biriydim. Ben anlamayım da kim anlasın? Şaka bir yana, imkanımız olsa da bir araya toplansak, sırayla birbirimize sorunlarımızı anlatsak, herkes birbirinin derdine kıçıyla güler. Anlayacağınız herkesin acısı kendine büyük. Acınız diğerlerinin umurunda değil.

Peki dertleri olmayıp da ölmek isteyenler için ne diyeceksin? Evet, gerçekten yok oluşu dileyen insanlar da var. Onlar için de “aptal” diyebilir miyiz? Hayır. Mutluluğu elde etmeyi bile istemeyen birine bunu diyemeyiz. Bu onların seçimi. Bizim kast ettiğimiz insanlar, çözümü olan sorunlar için intihar etmeyi düşünenler.

İntihar Etmemek için Sebepler

 • Aileniz ve yakın çevreniz sizi bir koyuna dönüştürmek için seferber olabilir. Bunun çözümü yok mu? Var, iş güç sahibi olup onlardan uzaklaşmak. Bu durumdan kurtulmak için illa ölmenize gerek yok. Sadece başarılı olun.
  (bkz: Başarılı Olmak İçin)
 • Yaşadığınız ülkeden memnun değilsiniz. Her yer saygısız çomarlarla dolu. Artık canınıza tak etti. Çözümü var, İngilizce öğrenip yurt dışına gidin. İntiharı kafaya koysanız bile bir kez gidip görün. Fikriniz değişecek.
  (bkz: Çomar Nedir?)
 • İşinizden memnun değilsiniz. Maymundan bozma birine köle olmak istemiyorsunuz. Kendinizi öldürmeyin, iş değiştirin. O da mı olmadı kendi işinizi kurun. “Ama bu ülkede olmuyor.”
  (bkz: Neden Para Kazanamıyorum?)
 • Hayal kırıklığı yaşamaktan bıktınız mı? Tüm kadınlar aynı mı çıkıyor? Aslında bunun suçlusu sizsiniz. Çünkü tek bir hedefe yoğunlaşıp hayat amacı yapıyorsunuz. Aslında bir kadın hayatınızı mahvetmeye yetmez, ona yoğunlaşmanız hayatınızı mahveder. Kadınlar hayat amacınız olmamalıdır. Onlar hayallerinize giden yolda size eşlik eden yol arkadaşlarınızdır.
  (bkz: Oneitis Sendromu)
  (bkz: Ruh Eşi Arama Takıntısı)
 • Hâlâ insanların seni anlamasını bekliyorsun. Sana haksızlık eden veya seninle alay eden insanlara bir ders vermek istiyorsun. Evrim teorisini tüm hatlarıyla öğren derim. İnsanların hepsinin insan olmadığını göreceksin. Şuursuz kum rakunları için kendini öldürme. Ölümüne pişman olmazlar, olamazlar.
  (bkz: Eziklikten Kurtulma Yöntemleri)
 • Sizi adım adım intihara sürükleyen arabesk kültürünü terk edin. Ortadoğu coğrafyasında yaşamanız yeterince yük oluyor. Bir de üstüne krema sıkmaya gerek yok. O yüzden acınızla beslenen yıkık arabesk kültüründen arının. Onlar hiç de samimi değil. Çizdiği yolda ölmek istediğiniz arabeskçinin kol düğmesine, üç aylık maaşınız yetmez. Kendinize gelin.
  (bkz: Depresyondan Nasıl Çıkılır?)