3. Sayfa

İntihar Etmek Günah mı? (3/3)

Neden İntihar Etmekten Vazgeçtim?

Tahmin ettiğiniz üzere; “İntihar etmek günah mı?” aramalarıyla Google’ı aşındırdığım zamanlar oldukça cahil ve vizyonsuzdum. Ayrıca 20’li yaşların yan etkisine maruz kalıyordum. Ukalalık seviyem 80 Level çıkıntı ergen değerindeydi. Her b.kun en iyisini bildiğimi sanırdım. Arabesk rapçilere taş çıkaracak yıkıklığı da unutmayalım. Bu kafa yapısındayken sorunuma çare aramak yerine “İntihar etmek günah mı?” onu öğrenmeye çalışırdım. Aklımca işi günahsız hallederek kılıfına uyduracaktım. “O kadar ölüyoruz, bari cennete gidelim.” kafası…

Herkes gibi bu ilk aşamada ben de dini bütün, feyizli ağabeylerimizin paçasına yapıştım. Uzun ve ihtişamlı pardösülerine atladım. Entarilerini çekiştirdim. Sakal-ı şerîflerini mendilimde taşıdım. Sümüklü peçetelerini yedim. (Şaka maka yapmış olabilirim.) Özetle izlemediğim dinî program, okumadığım dinî site kalmadı. Peki sonuç aldım mı? Sizce? Evet, sonuç alsaydım bu yazıyı yazmış olmazdım. Nereye baktıysam “İntihar ederseniz sonsuz cehennem var.” dediler. Bu benim üzerimde gerçekten işe yaradı. Niye derseniz; “Lan zaten dünyada çekmişiz, bir de öteki tarafta çekmeyelim.” diyerek yaşamaya devam ettim. Düşünün ne kadar keyif pezevengi biriyim. Ölürken bile rahatımı düşünüyorum.

Sonuç olarak; bir şekilde yaşadım ama tabii ki bu yetmiyor. Özellikle yıkıklık içinize işlemişse. Bu sefer bir an önce öleyim de gideyim buradan diye otobüs bekler gibi ölümü bekliyorsunuz. Bu da ömrünüzü ziyan edip ileride büyük pişmanlıklar yaşamanıza sebep oluyor. Buradan şunu anlıyoruz: bize kendimizden başka çare yok. Anamız, babamız, arkadaşlarımız ve umut beklediğimiz diğer insanlar, hepsi hikaye…

Hayat Üzüntüye Vakit Ayıracak Kadar Uzun Değil

Hayatta hiçbir şey istediğin gibi gitmemiş olabilir. Kötü şeyler yaşamış olabilirsin. Hele ki gençsen. Genç olmak zaten acı çekmektir. 16-25 Yaş arasında acı çekmemiş tanıdığım yok. Ayrıca “İntihar etmek günah mı?” diye araştırmalar yapman, aslında hayatı ne kadar sevdiğinin bir göstergesi. Çünkü var olmayı yine istiyorsun. Belki başka bir yerde var olmak istiyorsun. Bu yüzden kendine çıkar yollar arıyorsun. Tamamen yok oluşu dileyen biri olsan hiçbir şey umurunda olmazdı. Sen var olmak, mutlu olmak, yaşamak istiyorsun. Onun için ani kararlar vermek yerine ne istediğini anlamaya çalış.

Dünyadaki en kötü şey nedir biliyor musun? Her şeyin geçici olmasıdır. Bu hayatın zaten bitecek. Erkenden filmi sona sardırmanın lüzumu yok. Dünyadaki en iyi şey nedir peki? Yine her şeyin geçici olmasıdır. Çünkü şuan çektiğin acılar da geçip gidecek. Geri dönülmez bir yola girmeye gerek yok.

(bkz: İntihar Etmek Aptallıktır)