Bir avuç dolusu ilaçla yere düşmüş bir el.

Arada bir “İntihar etmek günah mı?” gibi aramalar yaparak yeni umutlar peşinde koşuyorsun, biliyorum. Araya sora bu işin uzmanı dahi oldun ama şunu peşinen söyleyeyim; o iş olmayacak. Aradığın cevabı bulamayacaksın. Çünkü intiharla ilgili yeni bir fetva verilmeyecek. O yüzden vaktini boşa harcama. Tüm bu söylediklerime rağmen hâlâ “İntihar etmek günah mı?” diye soruyorsan; evet günah. Altın yaldızlı GIF lerle süslenmiş dinî sitelere tekrar bak istersen. Aynı cevabı bulacaksın.

Ama bir dakika! Aranızda bazılarınız var ki onlar bunu zaten biliyor. Aslında günah olması onların işlerine geliyor. Yoksa başarısızlıklarının ardına saklanacak yeni bahaneler bulmaları gerekecek. Bilirsiniz, hayallere emek vermek zordur ama yakınmak kolaydır. Şöyle de bir şey var hem: Ölümü bekleyen adam olmak bu boş bekleyişe karizma katıyor, tam bir delta kafası işte. Hem ayranım dökülmesin hem gözüm seğirmesin.

(bkz: Delta Erkek)

İntihar Etmek için Bahane Arayanlar

Peki ya bu düzen değişseydi? Paralel evrene gitseydik. Hadi gittiğimizi varsayalım. Orada intihar günah değilmiş meğersem. Hatta sevap olsun. İntihar eder miydin? Hadi paralel evren muhabbeti bir yana. Oldu da yarın yeni fetva geldi. İntihar artık günah değil. Hatta müftülük açıklıyor: “Cennete ek kontenjan geldi!”. Hemen intihar eden ilk beş kişiye on tane ekstra huri verilecek. Yapar mısın bunu? Yapmazsın değil mi? Ama bak iyi düşün: Herkesin 70 senin 80 hurin olacak. Havandan geçilmeyecek. Evet, bunu duyunca kendini pencereden aşağı atacak adamlar da var ama sen bunlardan biri değilsin. Sen bir şeylerin düzgünce işlemesini isteyen, araştırmayı seven, kesin bilgileri öğrenmek isteyen birisin. Öyle olmasaydı burada olmazdın. Peki o zaman; bu arada kalmışlığının, bu kararsızlığının sebebi nedir? Neyin peşindesin?

Duyar kasan çıkıntı ergenler, din trolleri ve kendi dininden habersiz tatlı su dindarları için gerekli açıklama: Üstte yazılanlar bazılarınızın sandığı gibi dinleri aşağılamak veya alay etmek amaçlı değildir. Amaç sadece ekstrem varsayımlar yaparak insanların hayal gücünü tetiklemek. Beyin fırtınası yapmak. Kendinizi Mahmut Tuncer gibi yerlere atmadan önce anlamaya çalışın. Maalesef böyle açıklamalar yapmak zorunda kaldığımız bir dönemdeyiz.

Dünyanın her yerinde mutsuz ve çaresiz insanlar var. Gerçek çaresizlikten bahsediyorum. Sebepsiz yere sağ eli ve cinsel organı kesilen bir Kongo yerlisi olduğunu düşün ya da piramitleri inşa eden Antik Mısır kölelerinden biri olduğunu. İntihar edersen aileni de öldürdükleri bir düzende yaşadığını düşün. Kötü hayat şartları yüzünden ülkeden kaçtığında tüm ailenin hapse atıldığı Kuzey Kore’de doğduğunu düşün.

Sen de kabul edersin ki yavuklunun nişanı atması veya ön sıradaki kız tarafından reddedilmen dünyada çekilen gerçek acılarla kıyaslanamaz bile. Bu yaşadığın dertler birinci dünya ülkesi dertleri.

(bkz: Reddedilmek)