1. Sayfa
Telefondaki hipnotize eden görüntü.

Tüm gün Facebook başında güzel sözler, anlamlı şiirler gibi günü birlik çıkan yazılara ve manilere bakıyorsun değil mi? Resimli, kısa ve anlamlı yazılar seni mest ediyor. “Of be ne kadar da haklıyım, benim düşündüğümü söylemiş Mevlana.” diyorsun. Bu yazılardan bazılarını Facebook profilinde paylaşıyorsun ki “O” görsün. Peşinden koşturtup seni reddetmişti hani.

(bkz: Reddedilmek)

Belki şimdi paylaşımını görüp kendinden utanır. Sana kazık atan iş arkadaşın da öyle. Paylaşımını görüp boyunları bükülür. Kendilerinden utanırlar. “Meğer sen nasıl biriymişsin, kıymetini bilememişiz” derler. Evet, arada bir gözlerini kısıp böyle hayallere dalıyorsun çünkü bir yaptırımın yok. Asıl problem şu ki; ne oldu da sen bu içeriklere bağımlı oldun? Neden böyle bir hayatı seçtin? Neden kendini avutup duruyorsun? Neden hiç bitmeyecek savaşları iki üç paylaşımla bastırıyorsun? Bu davranışının hangisinden verimli bir sonuç aldın?

Haklı olup olmaman kimsenin umurunda değil. Hayatındaki başarısızlıkları anlattığın kişiler kendi hallerine şükreder. Bu tür paylaşımlar dolaylı yoldan yakarıştır ve bu tür insanları mutlu etmekten öteye gitmez.

(bkz: Eziklik)

Neden Hala İstemediğin Şeyleri Yapıyorsun?

Çünkü tüm hayatın istemediğin şeyleri yapmakla geçiyor. Sabahın köründe kalkıyorsun, hiç istemediğin insanların arasında, hiç istemediğin bir işte minimum paraya çalışıyorsun. İşe geldiğin saat belli ama akşam çıkış saatin belli değil. Bu hep böyledir. Esnek çalışma saatleri dendiğinde o hep ileri esner. Hiç kısaldığını görmedim.

Bu kadar içini kararttığım yeter. Bu yazıyı senin moralini bozmak için yazmadım. Öncelikle seni bu derin uykundan uyandırmamız gerek. Çünkü bu öyle tatlı, öyle huzurlu, öyle sıcak bir uyku ki aynı kışın sıcak battaniyene sarılıp dışarıyı seyretmek gibi. O paylaştığın saçmalığa beğeniler yağması, haklı çıkma hissi, içeriklerin inançlarınla uyumlu olması ve de tamamen kaderci olan bu paylaşımların seni hiçbir iş yapmaya itmemesi. Paylaştığın özlü sözlerin çoğu köle hayatında zihnin hep rahat olsun ki hiçbir şeye karşı çıkma diye yazıldı. Peki ben size ne öneriyorum?