Fakir Neden Fakirdir? (4/5)

Fakir Neden Fakirdir?

Fakirler neden fakirdir? Çünkü ülkemizde fakirlik bir sınav olarak görülür. Tamam, fakir olmak utanılacak bir şey değil. Ama övünülecek bir şey de değil. Neredeyse her halk ozanından şairine, arabeskçisinden popçusuna, siyasetçisinden oyuncusuna kadar herkes fakirliklerini övünerek anlatmışlardır. Siyasetçiler bile yeri gelir gazete üzerinde yarım ekmeğini yer ve “Bakın ben sizdenim.” mesajı verir. Çünkü fakirlik, fakir olmak ve öyle kalmak temizliği simgeler. Türk Filmi zihniyeti burada da etkisini göstermiş “Fakir çalamadığı için fakirdir.” şeklinde bir izlenim oluşmuştur. Türk Filmi mantığına göre fakirlik; temiz, ahlaklı ve dindar olmayı simgeler. Çünkü biri zengin olmuşsa büyük ihtimalle çalmıştır, değil mi?

Fakirleri Fakir Yapan Sebepler

  • Fakir insanda disiplin yoktur. Dikkat dağınıklığı yüzünden ıskalanan belli belirsiz hedefleri vardır.
  • Soru sormayı geçtik üzerine akıl verene çıkışıp ona akıl verir.
    (bkz: Aşağılık Kompleksi)
  • Egosu yüksektir. Fakir insan kolay yoldan ego tatminini sever. Çoğunluğu safsata olan yüzeysel bilgileriyle her konuda fikir beyanatında bulunur.
    (bkz: Ukalalık)
  • Fakir insan doğrulara kulak tıkar. Sadece işine geleni dinler. Kafasına göre iş yapar.
  • İnsanların fikirlerine değil; kılığına-kıyafetine, inançlarına, siyasi görüşüne, yaşına ve statüsüne bakar. Böylece birçok iyi fırsatı da kaçırır.

Disiplinsizlik ve İstikrarsızlık

Fakiri fakir yapan sebeplerin ilki disiplin eksikliğidir. Ayrıca mantıkları da bir ve sıfır gibi işler. Ya hep ya da hiç! Fakir insan ne başlamayı bilir ne durmayı. Zaten hayatta hep bu yüzden kaybetmiştir. Az az ve düzenli olarak çalışmak onu aşırı sıkar. Çalıştı mı da tam çalışır. Bu sefer durmak bilmez. Eninde sonunda yaptığı işi bırakmak zorunda kalır ve zarara girer. Disiplin, kurallara uymak demektir. Fakir insanlar niye fakirdir? Çünkü duygularını dizginleyemezler. Çalışma aşkı geldiği zaman ertesi güne saklayamazlar. Çok çalışıp ölesiye kendilerini yorarlar. Bir hafta sonra hevesleri geçince işi tamamen bırakırlar. Çalışmak iyidir ama fazla enerjiyi dizginlemek gerekir. Fakir insanlar bu olguyu ne yazık ki keşfedememişlerdir.