Fakir Neden Fakirdir? (2/5)

Zenginleri Zengin Yapan Sebepler

Telefonundaki haberlere bakan iş adamı.
  • İlk ve en önemlisi disiplindir. Zengin insan sonuç odaklı çalışır ve buna ulaşabilmek için kurduğu sürdürülebilir bir çalışma planı vardır. Ne kadar dinleneceği, ne kadar çalışacağı bellidir. Diyet yapıyorsa başkaları parti verirken o diyetine sadık kalır. Para biriktirmesi gerekiyorsa, kendisini başarıya götürecek şeyler (kitap, eğitim videosu, seminer) dışında harcama yapmaz.
  • Zengin kişi egosunu bir kenara koyar. “Bilmiyorum.” demekten çekinmez. Sürekli soru sorar hatta anlamadığında “Bana çocuğa anlatır gibi anlat.” der.
    (bkz: Alfa Kişilik)
  • Zengin kişi bilmediği konularda atıp tutmaz, fikir beyan etmez ve gereksiz tartışmalara girmez. Misafirliğin ikinci dakikasında konuyu hemen siyasete çeken emekli dayı gibi bilmediği konularda ortaya yüzeysel argümanlar sıkmaz.
  • Boş konuşmaz. Fikrini beyan ederken büyük düşünürlerden örnekler verir. Kendi fikrini ünlü düşünürlerin bilgeliğiyle destekler. İyi bir fikri olan herkesi, kadın-erkek, yaşlı-çocuk, dindar-dinsiz ayırt etmeden dinler. Ön yargısına yenik düşüp ayağına gelen fırsatı tepmez.

Zengin İnsan Disiplin Sahibidir

Zenginler, belli başlı kuralları benimseyip bir yaşam tarzı haline getirdikleri için zengin olurlar. Bunlardan ilki disiplindir. Sorarım size hayatınızda kaç tane disiplinsiz zengin gördünüz? Ben hiç çay ocağında okey oynayan, boş boş televizyon seyreden zengin görmedim. Aksine çıktıkları röportajlarda ve katıldıkları seminerlerde hep zamanın önemini anlatırlar.

Satranç taşlarından birini eline almış hamle yapan biri.

Zengin insanlar sonuç odaklıdırlar. İstediklerini elde etmelerini sağlayacak her fikre açıktırlar. İnsanların tipine, kıyafetine, mertebesine, cinsiyetine ve yaşına bakmadan fikirlerini dinlerler. Onları statülerine göre yargılayıp aşağılamazlar. İnsanın kabuğu değil içindeki bilgi onları cezbeder. Çünkü entelektüellik ve elitlik bunu gerektirir. Bu da zenginleri zengin yapan bir etkendir. Ayrıca günümüzün sanatı, bilimi ve modern tıbbı hep zenginlerin mali destekleriyle bugünlere gelebilmiştir. Zenginlik, paradan öteye giderek insanlığın kaderini etkileyecek bir misyona dönüşür. Dolayısıyla sadece birkaç zengin bile dünyayı değiştirebilir. Böylece daha da zenginleşerek insanlığı da beraberlerinde ileriye götürürler.