Duygusal erkek dişlerinin arasında bir gül ile.

Duygusal erkek gerçekten de kaybetmeye mahkum. Çünkü yıllarca medya kuruluşları tarafından beyni yıkandı. Disney filmlerindeki aşk senaryolarının peşinde koştu. Daha da kötüsü hislerini her zaman açık etmesi, kadınlar tarafından teşvik edildi. Bunun sonucunda kendine hakim olamayan ve küçük olaylarda derin duygular yaşayan biri haline geldi. Bir erkek daha kendini kontrol edemezken, çevreyi nasıl kontrol edebilirdi ki? Duygusal birinin hastalıkta, felakette veya uzun süreli çalkantılı ilişkide hali ne olur?

Bu makalemizde duygusal erkek neden böyle oldu diye tartışmadan önce duygusallık nedir, onu tam olarak anlamamız gerekiyor. Duygusal erkek dediğimizde aklınıza ne geliyor? Kız arkadaşına veya eşine her gün çiçekler alan biri mi? Ailesine ve sevdiklerine kendini adayan biri mi? Kendinden zayıflara yardım eden biri mi? Eğer aklınıza bu gibi örnekler geliyorsa siz de kast ettiğimiz duygusallık kavramını çok yanlış anlamışsınız demektir. O yüzden bu yazıyı mutlaka okumanızı öneririm. Evet, duygusallık derken neyi kast ediyoruz, başlayalım:

Duygusal Erkek Tam Olarak Nasıldır?

Duygusal erkek duygularıyla hareket eden erkektir. Yaşadığı küçük bir problemden, naifçe söylediğiniz birkaç sözden hatta jest ve mimiklerinizden bile kolayca etkilenir. Bu durum bir erkeğin başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Çünkü bu durum erkeği erkek yapan tüm özelliklerini devre dışı bırakır. Duygusal erkek, beynine Kadın Davranışları v1.0.1 programı yüklenmiş Terminator gibidir. Arnold Schwarzenegger’in bardağı masaya koyuş şeklinizden anlamlar çıkararak size küstüğünü düşünün. Komik bir durum değil mi? Her şeye bozulan bu tür duygusal erkek, buraya kadar beta erkek davranış setini gösterir. Çünkü attığı tribin zararı yine kendine dönecektir. Çevreye zararı sinir bozmaktan öteye gidemez.

(bkz: Trip Atan Birine Nasıl Davranmalıyız?)

Duygusal erkek sadece küsüp kalbi kırılan erkek midir? Eğer aklınıza hemen kırılgan tipler geldiyse büyük yanılgıdasınız. Duygusallığın üzerine bir tutam alfa ruh cesareti ekleyelim. Karışımın sonucu ne olur? Bravo! Gama erkek. Öfke, nefret, kin ve ani saldırganlık da duygusal erkek yani gama erkeğin özelliklerindendir. Zaten şimdiden duygusal bir gamanın neden yalnız kaldığını anlamaya başlamışsınızdır.

Bununla ilgili küçük bir deney yaptığımızı düşünün. Örneğin, iki duygusal gamayı yan yana getirdik diyelim. Anında tepkimeye girerlerdi. Ertesi gün üçüncü sayfa haberi okurken onları görürdük. “Sen bana yan mı baktın?” veya “Sen benim selamımı nasıl almazsın?” tartışmaları büyüyüp ölümlü bir kavgayla sona ererdi. Abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz ama gerçekten bu insanlar şansına yaşıyorlar.

(bkz: Çomarları Tanıyalım)
(bkz: Reddedilince Deliye Dönmek)

Buradan anlamamız gereken şu: Kadınlar erkeklere göre duygusal olarak daha özgürdür. Erkekler baskı altında sağlam kararlar verebilmelidir. Bu tutum aynı zamanda “frame” yani ”çerçeve” olarak da bilinir. Karşınızdaki kız birden ağlamaya başladığında veya telefonda size küfürler yağdırırken ne yapacağınızı bilmeniz gerekir.