Boş bir holde yan yana dizilmiş kapılar.

Doğru meslek seçimi ilk seferde olacak bir iş değildir. Kariyer başlangıcındayken gençlerin toz pembe hayalleri vardır. Bu hayaller genellikle sektörle bağdaşmayan masalsı hikayelerdir. Hazırlandıkları hayat okulu onları en bilmedikleri ünitelerden sınav yapar. Anlayacağınız doğru meslek seçimi diye bir şey yoktur. Bu yüzden doğru girişimi ilk seferde bilmek imkansıza yakındır. Kahin olmak gerekir.

Doğru girişim deneyerek olur. Hayallerimizdeki kariyere ulaşmak hayalini kurduğumuz yollarla olmaz. Hayalimizdeki iş hayalimizde kalmalıdır. Bu yüzden doğru meslek seçimi yapmak yanlış meslek seçimlerinin sonucunda olur. Bu da elinizdeki zamanı feda etmekle olur. Peki yanlış işlere bulaştığımızda (ki bu kaçınılmaz) ne yapmamız gerekiyor? Bunun telafisi nedir?

Doğru Meslek Seçimi için Bilinmesi Gerekenler

Doğru meslek seçimi ilk aşamada toy bir erkeğin aşkı gibidir. Saf erkek güzel bir kadına hiç tanımadan aşık olmuştur. (İlk girişiminizi hatırlayın, ne kadar da heycanlıydınız.) O kadının kendisini büyük sıkıntılara sokacağından habersizdir. (Öngöremediğiniz piyasa koşulları) Ama genç adam, bu kadına kafayı takmıştır. İnatla bu ilişkiyi sonuca vardırmak ister. Ama içinde bulunduğu durum gerçeği görmesine mani olur. İşin en kötü tarafı da adam seçiminden hiç şüphe duymaz. Karanının doğru olduğuna emindir. Yanlış seçilen girişimler de bu adamın şehveti gibidir. Gözü kör eder. İlk başta nasıl bir pisliğe bulaştığımızı anlamayız. En kötüsü de bizi uyandırmaya çalışanları bile düşman belleriz.

Yaşadığımız kötü ilişkiler doğru meslek seçimi için güzel bir örnektir. Bu örnekte ilişkimize dahil olan arkadaş çevreleri vardır. Sebepsiz çıkan sorunlar vardır. Anlaşamamak ve anlaşılamamak vardır. Gereksiz kavgalar vardır. Hesapların tutmaması vardır. Hatta ihanet vardır. Halbuki ne hayallerle ilişkiye başlanır. Şunu söylersem abartmış olmam: Tüm bu sorunları toplasak, acısı zaman kaybının yanında sinek ısırığı gibi kalır. Bize hem zihinsel hem de fiziksel en büyük zararı zaman kaybı yaşatır. Bu konuda ilk dikkat etmemiz gereken şey şudur: