Depresyondan kurtulma yolu arayan düşünceli adam, pencereden dışarıya bakıyor.

Biliyorsunuz, ülkemizdeki her ciddi mesele gibi depresyon da sabah programlarından nasibini alıyor. Kadayıf yenirken şeker hastalığı tartışılan programlardan bahsediyoruz. Evet, bu programlarda depresyondan kurtulma yolları da tartışılıyor. Böylesine ciddi konular bile darbukalar eşliğinde güle oynaya ayağa düşürülüyor. Ne yazık ki annem de bunların ağında. Ne yaptıysam onu bu tarz içeriklerden soğutamadım. Bu programların ipe sürülecek faydası olmadığı gerçeğini bir türlü kabullenemiyor. Bana en son; “Beyaz ekmek yiyenlerin depresyona yakalanma olasılığı daha yüksekmiş.” dedi. Tamam anne, üç gündür niye depresyondayım şimdi anlaşıldı. Sebebi beyaz ekmekmiş. Nasıl anlayamadım ki? Ben de ülke krize gittiği için depresyondayım sanıyordum. Teşekkürler anne, bir daha beyaz ekmek yemeyeceğim.

Bu söylediklerim yalnızca teyzeler lobisiyle de sınırlı değil. Evet, tüm ülke bu halde. “Depresyondan kurtulma yolları” diye Google’da aratın, tonla Adsense kasan haber ve blog sitesi görürsünüz. Verdikleri bilgiler de bir o kadar yüzeysel. “Elim yanıyor.” diyen adama “Elinin yandığını düşünme.” gibisinden makaleler hazırlıyorlar.

Amaç belli… Depresyon gibi hayati bir meseleniz tartışılırken araya darbukaların, kemanların girmediği bir dost ortamı arıyorsanız doğru yerdesiniz. Onlar sizin acınızla prim yapa dursunlar, biz işimize bakalım. Depresyondan kurtulma yolları diyorduk, bunun çözümünü arıyorsanız önce sorunun kaynağına inmek gerekiyor. Öncelikle depresyon nedir? Neden olur? Hazırsanız başlayalım.

Depresyon Neden Olur?

Depresyonun birçok sebebi olduğunu biliyoruz. Genetik yatkınlığı bir kenara bırakırsak, insanların çoğu çevresi tarafından depresyona sokuluyor. Nasıl mı? Tabii ki çaresizliğe koşullandırılarak. Bir insanın seçim hakkını elinden alırsanız gitgide depresifleştiğini görürsünüz.

Örneğin; önünde çok sayıda kariyer seçeneği olan bir genci devamlı “Memur ol.” diye baskılarsanız, bir zamanlar yaşam dolu olan o genç giderek depresifleşir. Önünü göremez olur. Onu, uzuvları kesilmiş bir ahtapota dönüştürürsünüz. Bu genç, tek seçeneğinin memur olmak olduğuna inandığında ise artık depresyonun pençesindedir. Böyle birinin depresyondan kurtulma ihtimali sizce ne kadar?

Hayattaki tüm seçeneğinizin tükendiğini düşünün. Büyük sıkıntı içerisindesiniz. Bir işi veya ilişkiyi kafaya taktınız. Bunun sonucunda da sürekli hayal kırıklığına uğratıldınız veya sürekli birilerine muhtaç edildiniz. İşte böylesine negatif olaylar birbiri ardına sıralandığında insanı depresyona karşı savunmasız bırakabiliyor, hele ki çevrede destek yerine köstek olan insanlar varsa.