Laf Sokmak için Geçerli 4 Sebep (3/3)

Sağlığına Zarar Verecek Konumdaysa

Daha önce söyledik yine söylüyoruz, aklımıza geldikçe de söyleyeceğiz:

Cahil insanların leş yorumlarından sakınmanız, sağlıklı parlak bir cilt, gür ve siyah saçlar olarak size geri dönecektir. Ölümsüzlük ve gençlik ilacının (henüz) icat edilmediği bu günlerde (2019), uzun ömürlü olmak için bazı kötü alışkanlıklardan sakınmamız gerekir. Bunlardan biri de sanal dünyadaki kanser yorumlardır.

Daha kötüsü de bu yorumlara cevap vererek saatlerimizi hatta günlerimizi harcamamızdır. Hani dedik ya, burası arenadır diye. Burada kural yoktur. Küfürden tutun, iftira atmaya kadar geniş bir yelpaze vardır. Olur da duygularınızla karar verirseniz bu arenada çamura batarsınız. Sinirlenmeniz sadece vaktinizi yemez, sağlığınıza da zarar verir. O yüzden, size açık bir şekilde küfredenlere laf yetiştirmek yerine avukatınızı arayın.

Evet; iftiralarda, haksızlıklarda ve diğer siber suçlarda avukata gitmek hepimizin aklına geliyor. Ama iş küfre ve hakarete gelince birçoğumuzun beyni duruyor. Eğer siz de bizim gibi sağlığına yatırım yapanlardansanız dediklerimizi aklınıza getirin, özellikle sosyal medyada küfür yediğiniz zaman. Unutmayın, sanalda yapılan hakaret de aslı gibidir. Avukatınıza paslayın ve işinize bakın. Sana küfreden adama laf sokmaya uğraşmak yerine, bol çomarlı, uzun bakışmalı yerli dizi izle. İnan ki daha çok şey kazanırsın…

Sevdiklerini Üzecek veye Zarar Verecekse

Cahillerle münakaşaya girip saldırı altında kaldığınızda ister istemez sevdikleriniz de zarar görür. Bazen direkt olarak onlar da hedef alınabilir. Bu gibi durumlarda sizin de hamle yapmanız gerekir. Önceden bahsettiğimiz gibi bu da sizi bitirmeye yönelik saldırılardan biridir. Eğer bu durumu yaşarsanız vakit kaybetmeden avukatınızla görüşmenizi öneririz. Çünkü bir bilene danışmadan sosyal medya üzerinden cahile laf sokmak, münakaşaya girmek sizi ve sevdiklerinizi daha da üzebilir.

Buradaki temel ilke şudur: Siz, kaybedecek zamanı olan, değer verdiği insanlar olan, işi gücü olan ve sağlığına dikkat eden birisiniz. Eğer öyleyse bu ve bunun gibi durumlarda kaybedecek çok şeyiniz vardır. O yüzden bu tür saldırılar karşısında akıllıca hamle yapmanız gerekir. Şunu da unutmamak lazım: Küfürler, hakaretler, iftiralar, adam toplamalar ve kötü yorumlar sinek ısırığı gibidir. Sizi çoğu zaman rahatsız eder ama öldürücü değildir. Bu gibi durumlarda aşırı tepki vermek, çer çöp sineklere lav silahıyla dalmaya benzer. Kolunuza konan her sineğe tüm gücünüzle şaplak atarsanız, sinekten çok siz dayak manyağı olursunuz. Kendinizi tokatlarken de kimse sineği görmez, “Ne yapıyo lan bu?” diye size gülerler.

Ekler

  1. Bir Hiç! (Video): Filozof Reyiz (Eğlence), Türkiye 2011.