2. Sayfa

Cahile Laf Sokmak için Geçerli 4 Sebep (2/3)

Neden duygu dedik? Çünkü duygusal davrandığımızda kötü niyetli kişiler tarafından yemleniyoruz. Bu ciddi bir durum. Kesinlikle hata yapmamalısınız. Özellikle göz önünde olan biriyseniz. Çektiğiniz film, yaptığınız oyun, çıkardığınız albüm mü gündemde olsun istersiniz, yoksa profili düşük bir ergenle girdiğiniz münakaşa mı? O yüzden duygularımıza hakim olmalı ve profili bizden düşük insanlarla tartışmaya girmemeliyiz.

Düşünün, Cem Yılmaz’a “Olum şu filmi çektikten sonra bi kere izleyin lan.” diyen adam var. Ne demiştik? İnternet bir arena. Burada savaşmak için dövüşçü olmak gerekmiyor. Belki bu adama Cem Yılmaz cevap verse, o küçücük odasında ne havalara girecek. Peki sonuç? Bu adama tabii ki bir şey olmayacak. O zaten magma katmanında. Olan Cem Yılmaz’a olacak. Sırf bu sülüğü ezmeye tenezzül ettiği için insanlardan tepki alacak. Tepki verenler de sen ben gibi aklı başında tipler değil. (Profesyonel duyar kasıcıları hatırlayın.)

O yüzden kesinlikle duygusal kararlarla atağa geçmemeliyiz. Karşımızdaki her kim olursa olsun. Cahilin en dip seviyesi olsun. Aptalın en aptalı olsun. Ergenin en çıkıntısı olsun. Fark etmez. Bu tür insanlar kara delik gibidir. Olay ufkunu geçtiğiniz anda, geri dönüşü olmayan bir çekime kapılırsınız. Sizi de kendi gibi çökertir. O yüzden size ciddi saldırılar yapmadıklarında gereksiz atağa kalkışmayın.

2. İşine ve İtibarına Zarar Verebilecek Konumdaysa

Varlığınızı sürdürmeniz için gerekli olan temel taşlardan biri işinizdir. Eğer ki bir cahil ilk saldırısını yapmışsa ve bu saldırı direkt işinizi hedef alıyorsa, o zaman akan sular durur. Çünkü bu bizim varlığımız için büyük tehdittir. Bu gibi durumlarda cahile laf sokmak caizdir. Çünkü biz onu bitirmezsek o bizi bitirecektir. Sonuçta hayatımız, varlığımız ve devamlılığımız söz konusu. Buraya dikkat! Öyle ufak çaplı çer çöp saldırılardan bahsetmiyoruz. Büyük resimden bakıldığında bu saldırılar sizi bitirmeye yönelik olmalı.

  • Direkt işinizin hedef alınması gerekir.
  • Hakkınızda çeşitli iftiralar yaymaları gerekir.
  • Sizi hedef göstermeleri gerekir.
  • Grupça siber saldırılar yapmaları veya insanları örgütlemeleri gerekir.
  • Kazancınızı çektiğiniz kurum ve kuruluşlara sahte ihbarlar yapmaları gerekir.
  • Sizi tamamen piyasadan silmeye yönelik saldırılar olmalıdır.

Bunların biri veya hepsi, karşı saldırı yapmanız için geçerli sebeplerdir. Burası önemli: Sakın siz de bu ezikler gibi üstte sayılanları yapmaya kalkışmayın. En çok yapılan hatalardan biri de budur. “Bakın arkadaşlar bize saldırıyorlar, biz de onlara gücümüzü gösterelim!” Yok öyle bir dünya arkadaş. Bunu yaparsan o cahil cühela sürüsünden ne farkın kalacak?

Varsa kanıtları topluyoruz ve hiç vakit kaybetmeden avukatımızla görüşüyoruz. Büyük adam olmak istiyor muyuz? O zaman büyük gibi davranmamız lazım. Üç beş ergenin yaptığı şeyleri yaparak büyük olamayız. Burada “Ha ha! Cahil bunlar.” demesini herkes bilir. Önemli olan büyük resmi görebilmektir.