2. Sayfa

Toksik Yorum Saçan Cahil İnsanlar (2/3)

Cahil Kime Denir?

Cahil insan, bilmediğinin farkında olmayan insandır. Bilmediği konularda biliyormuş gibi ahkam keser. Kibir, gurur, öfke ve kıskançlığı bünyesinde barındırır. Ara ara aç gözlülük, şehvet, miskinlik ve oburlukla 7 ölümcül günahı tamamlar. Bilinçaltında hiçbir işe yaramadığının hissinden olacak ki devamlı onaylanmak ister. İnternet, bu ilkel ihtiyaçlarını karşılayabileceği güvenli bir ortamdır. Bu yüzünden sağdan soldan edindiği saçmalıklarla değersizliğine değer katar. En kalabalık safsata ordusunun baş komutanı kesilir ve yüzeysel gruplardan öğrendiği saçmalıkları etrafa saçar.

  • Ömrü hayatında tek başına şehir dışına çıkmamış bir ergen, MIT’deki gizli araştırmalardan haberdardır.
  • Kahvehanedeki emekli dayı, devlet üzerinde oynanan büyük oyunları bilir. Gizli antlaşmaları kendi imzalamış gibi anlatır.
  • Kurabiye tariflerinden başını kaldıramayan altın günü teyzesi, tüm hastalıkların sebebinin ilaç sanayisi olduğunu sağlam kaynaklardan öğrenmiştir.

— Bu ilaç firmaları var ya!
— Eee?
— Bizi önce uçaklarla zehirliyomuş…
— Hımmm.
— Sonra bize ilaç satıyomuş.
— Hemm. Ok.

Akraba ziyaretlerinde bu tür safsataları sıkça duymuşsunuzdur. İşte bu tür safsata misyonerliği yapan kişiler düz cahildir. Sağdan soldan öğrendiği yüzeysel bilgileri doğru yanlış fark etmeksizin çevreye yayarlar. Gizli antlaşmaları, komplo teorilerini ve devlet sırlarını Animus’a bağlanarak bizzat deneyimlemiş gibi anlatırlar.

*Animus: Assasins Creed oyununda atalarımızın genlerine bağlanarak geçmiş tarihleri yaşamamıza imkan veren kurgusal bir makine.

Cahil İnsan Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Çoğu kişi bu tür yazıları okurken, sahnedeki izleyici gibidir. Cahilden, kekodan veya çomardan bahsederken, anlatılan karakter hep başka birisidir. Kimse üzerine alınmaz. Kendimizin de onlardan biri olabileceğimiz aklımızın ucundan geçmez. O yüzden birazdan sayacağımız kriterler sıralanırken, sanık listesine kendinizi de dahil edin. Bu kriterlerinden biri veya hepsi sizde varsa, cahil biri olduğunuzu kabul etmelisiniz. Bunu hakaret saymamalısınız. Etrafınızda kalitesiz insan görmek istemiyorsunuz değil mi?

Cevabınız “evet” ise bunu yapın. Toplumun düzelmesini istiyorsak önce kendi hatalarımızı düzeltmemiz gerekir. Ayrıca, cahillik doğuştan gelen bir özür değildir. Okuduğunuzda, araştırdığınızda ve emek verdiğinizde çözülecek bir durumdur. Özetle cahil dendiğinde gurur meselesi yapmayın, öfkelenmeyin ve okumuşlara bilenmeyin. Sadece cahil olmamayı seçin ve çalışın. Bunu yapmak sizin elinizde.

(bkz: Ukala İnsanın Özellikleri)