2. Sayfa

Cahil ve Duyarlı Tiplerden Korunma Yolları (2/2)

Cahil ve Aymaz Çeşitleri

 • Çekirge sürüsü: İnternette gezinen lanetli mesajları 5 kişiye yollamazlarsa, annelerinin öleceğine inanan cahillere denir. Ne kadar viral reklam ve saçma komplo teorileri varsa hepsini yerler. Yemekle de kalmazlar üstüne dağıtımını yaparlar. Profesyonel duyar kasıcılar da bu çekirge sürüsüne dahildir.
 • Çıkıntı ergenler: Farklı olduklarını kanıtlamak adına yapmayacakları şey yoktur. Gerçek hayatta korkudan yanına yaklaşamadıkları adamı, sanal ortamda linç etmeye hazırdırlar. Tamamen hoşgörüsüz ve ön yargılı bir yapıdadırlar. Kimisi bir iki tane omega erkek yüzünden anime kültürüne düşman olur, kimisi ise vücut geliştiren adamları beyinsiz zanneder. Bir yerlerden fikir edinince hemen hayatı çözdüklerini sanarlar.
 • Çakma enteller: Amaçları kesinlikle fikir alışverişi değildir. Uygulandığı her ülkeyi sefalete sürüklemiş bir ideolojiyi, hayatları pahasına savunurlar. Karşı argüman sunduğunuzda okumadığınızı düşündükleri en az 5 kitaptan alıntı yaparlar. Bu kitapları bildiğinizi anladıklarında ise kimsenin okumayacağı, okusa da anlamayacağı uzun paragraflar döşerler. Sonuç olarak konu döner dolaşır bu arkadaşların ideolojisini, o ülkelerin yanlış anladığına gelir.
 • Reel cahiller: Bunlar yakın çevremizi oluştururlar. İşimize, okulumuza hatta ailemizin içine bile sızmışlardır. En tehlikelisi de arkadaş çevremizin bunlardan oluşmasıdır. Saçma sapan fikirleriyle bizi dibe çekmeye çalışırlar. İşin kötüsü, bunu sizin iyiliğiniz adına yaparlar.
 • Sayfalar ve kapalı gruplar: Bu tür en tehlikelisidir. Önceki saydığımız çakma enteller, çıkıntı ergenler ve çekirge sürüsünü içinde barındırırlar. Sizi bekleyen karanlık gelecekle moralinizi bozar, ileri görüşünüzü mühürleyip 90’lara çakılı kalmanıza neden olurlar.

Cahilden Korunma Yolları

 • Çevreniz, yukarıda bahsi geçen çekirge sürüsünden oluşuyorsa, mutlaka aralarından sıyrılın. Onlar gibi olmak zorunda değilsiniz. Onlar, barınma ve üreme sıkıntıları çıkararak varlığınızı yok etme çabasına gireceklerdir. Unutmayın, onlar sadece çekirge sürüsü. Siz büyüyüp kendinizi geliştirirseniz, size zarar veremezler. Sadece geçici bir süreliğine rahatsız ederler.
 • Cahil insanlara bir şeyler kanıtlamaya çalışmayın. Onlara yıllar sonra ders vermeye çalışmak, kanepenizi ısırıp parçalayan köpeğinizi cezalandırmakla aynıdır. İki saat önce kanepenizi parçalayan köpeği, top havuzunda yakalayıp döverseniz niye dayak yediğini anlamayacaktır. -Hemen mi dövelim?! -Hayır, sevgili duyar kasıcı. Örnek veriyoruz.
 • Cahillerin toplandığı kapalı grup ve sayfalara üye olmayın. Özellikle siyasi içerik paylaşan sayfalardan eli eteği çekin. Haber siteleri yeterince sinirinizi bozarken, bir de oradaki tiplerle uğraşmayın. Onun yerine teknolojik içerikler paylaşan, dünyadaki gelişimi gösteren pozitif sayfalara yönelin.
 • Herhangi bir fotoğrafın veya videonun yorumlarında kimseyle laf dalaşına girmeyin. Projenizi bırakıp saatlerce laf yetiştirdiğiniz o kişi, 15 yaşında bir çıkıntı ergen olabilir. Ona bir şeyler anlatarak onu eğlendirmiş olursunuz. Masturbasyon ve oyundan yorulup yorumlarda vakit geçiren bir velede ayırdığınız her saniye büyük bir kayıptır.
 • Arkadaş kaybetmekten korkmayın hele ki gençseniz. Cahil olduğunu anladığınız arkadaşlarınızı tek tek şutlayın. Korkmayın, yalnız kalmazsınız. Lisedeki insanların çok azı kalıcıdır. 25-30 yaşına geldiğinizde birkaç komik anıdan başka işlevleri kalmaz. Onları elinizde tutmak için hayatınızdan ödün vermeyin. Yüz tanesi küsüp gider, bin tane yenisi gelir. Cahil arkadaş, cahil aileden daha tehlikelidir. Çünkü ergenken, aileniz yerine onları dinlersiniz.
 • Ailenizde böyle cahil birileri varsa, belli bir saygı çerçevesinde iletişimi minimuma indirgeyin. Hemen ardından kendinize bir mentor bulun. Sizi zamanında iyi eğitmeyen bir anne babanın boşluğunu ancak iyi bir mentor doldurabilir. Her geminin bir kaptanı olmalı.

(bkz: Mentor Nedir?)
(bkz: Aileme Laf Anlatamıyorum)