3. Sayfa

Cahil İnsan Nasıl Savuşturulmalıdır? (3/4)

İki Cahilin Arasındaysanız Oradan Kaçın

Cahiller birbirlerinden güç alırlar. Ortamda safsatanın kralı döner. Siz bir şey cevaplarken diğeri başka bir şey sorar. Sizi öyle zorlarlar ki onlara cevap yetiştiremezsiniz. Sordukları şeyler tahmin ettiğiniz gibi basit şeylerdir ama aralarında bir alaka yoktur. Siz proteinlerin yapısını anlatırken o “Şu ceketimi şuraya atsam bir milyon yıl sonra evrimleşir mi?” diye sorar. (True Story) Bu durumda bile sakinliğinizi muhafaza etmek zorundasınız.

Şunu da unutmamak gerekir: Küfür ve hakaret onların işidir. Eğer ağır küfür ve toplu linç altında kalırsanız avukatınızla görüşün. Hatta küfür yediğinizde sevinmelisiniz. Çünkü bu tür hakaretler karşı tarafın düşük IQ’lu basit biri olduğunu gösterir. Aklı başında zeki bir adam, size kendi elleriyle siber suç delilleri sunmaz. Saldırı delillerini kaydedin ve avukatınıza yollayın. Hepsi bu kadar. Küfrederek sizi büyük bir yükten kurtardı.

Kesinlikle Hakaret Etmeyin

Cahilin işi karşısındaki akıllıyı deli etmektir. Hele ki yüksek IQ’lu üretimdense. Sizi kelime oyunları ve mantık hatalarıyla kendi ringine çekmeye çalışır. Safsatalardan oluşan bu ring onun konfor alanıdır. Orada yenilgi aldığı da görülmemiştir. Hele ki yanında kendi gibi bir iki kişi daha varsa. İşte o zaman durumunuz daha da vahimdir. O artık tanrı modundadır. (Ne demiştik? İki cahilin arasında kalmayın.) Artık çenenizi tutmanız bile sizi bu durumdan kurtaramayacaktır. Kalkıp gitseniz olmaz. Bu sefer de “Aha işte bak! Söyleyecek laf bulamadı! Nasıl da kaçıyor!” diyeceklerdir.

Bu gibi cühelanın arasında kalırsanız onların sözünün bitmesini bekleyin. Sessizlik çamura bulanmaktan iyidir. Karşınızdaki söyleyeceğini söylesin, siz sakince onu dinleyin. Bir süre sonra ivmesi bozulacaktır. Peki neden? Cahil insan yaşadığı konum gereği başka cahillerle muhataptır. Yani demek istediğim şu: hayatında ilk kez biri onu adam yerine koyup lafını bölmeden dinliyor. Bu durum onun için sıra dışı bir olaydır. Çünkü kendi topluluğunda onun da lafı sık sık kesilir. O da adam yerine konulmaz. O da çoğu zaman alay konusu olur. Siz, onu insan gibi dinlediğinizde bir süre sonra NOS’u bitecek ve boş bir sessizlik oluşacaktır. Cahil insan gazı alındığında rahatlar, o arada belki bir iki kelam edebilirsiniz.