3. Sayfa

Cahil İnsan Nasıl Savuşturulmalıdır? (3/3)

Kesinlikle Hakaret Etmeyin

Cahilin işi karşısındaki akıllıyı deli etmektir. Hele ki yüksek IQ’lu üretimdense. Sizi kelime oyunları ve mantık hatalarıyla kendi ringine çekmeye çalışır. Safsatalardan oluşan bu ring onun konfor alanıdır. Orada yenilgi aldığı da görülmemiştir. Hele ki yanında kendi gibi bir iki kişi daha varsa. İşte o zaman durumunuz daha da vahimdir. O artık tanrı modundadır. (Ne demiştik? İki cahilin arasında kalmayın.) Artık çenenizi tutmanız bile sizi bu durumdan kurtaramayacaktır. Kalkıp gitseniz olmaz. Bu sefer de “Aha işte bak! Söyleyecek laf bulamadı! Nasıl da kaçıyor!” diyeceklerdir.

Bu gibi cühelanın arasında kalırsanız onların sözünün bitmesini bekleyin. Sessizlik çamura bulanmaktan iyidir. Karşınızdaki söyleyeceğini söylesin, siz sakince onu dinleyin. Bir süre sonra ivmesi bozulacaktır. Peki neden? Cahil insan yaşadığı konum gereği başka cahillerle muhataptır. Yani demek istediğim şu: hayatında ilk kez biri onu adam yerine koyup lafını bölmeden dinliyor. Bu durum onun için sıra dışı bir olaydır. Çünkü kendi topluluğunda onun da lafı sık sık kesilir. O da adam yerine konulmaz. O da çoğu zaman alay konusu olur. Siz, onu insan gibi dinlediğinizde bir süre sonra NOS’u bitecek ve boş bir sessizlik oluşacaktır. Cahil insan gazı alındığında rahatlar, o arada belki bir iki kelam edebilirsiniz.

Cahil İnsan ve Troll Aynı Şeyler Değildir

Bazı tipler görmüşsünüzdür. “Ulan bir insan cahil olur da bu kadar olamaz. Nasıl yemek yeyip tuvalete gidebiliyor bu adamlar?” demişsinizdir. Evet, işte onlar sandığınız gibi cahil değil, trollerdir. Evet, belki yine cahildir ama bir önceki başlıkta bahsettiğimiz gibi yüksek IQ’lu aymazlardandır. Amaçları sadece sizi sinir etmek veya birilerini dolduruşa getirmektir.

Genellikle siyasi parti, tarikat veya herhangi bilinmedik bir oluşuma hizmet ederler. Bu arkadaşların üzerinden şaka yapmak veya çevreye rezil etmek gereksizdir. O zaten ne yaptığını biliyordur. Birinin yorumuna bakıp “Bu adam bu zekayla nasıl yaşıyor?” diye düşündüğünüz an onu beyninizden bloklamanız gerekir. Şimdilik (2019) bloklama işlemini sadece sanal dünyada yapabiliyoruz. Umarım gerçek hayatımıza da bu özellik gelir. İlk satın alanlardan biri de ben olacağım.

Onunla Tartışırken Onu Muhatap Almayın

Trollün birebir atışmalarda zarar almayacağını öğrendiğimize göre ne yapmamız gerektiğini daha net anlamışsınızdır. Trollün en büyük yakıtı atışmadır. Öncelikle onu ana besininden mahrum bırakmamız gerekir. Bu yönteme biz beyefendilik diyoruz. Kaliteli bir hanımefendi-beyefendi olmak en sağlam trollü bile ininde öldürür. Direkt olarak onu muhatap almayarak ona büyük bir hezimet yaşatırız. Peki nasıl olacak bu iş?

Arkadaşlar, troll dediğimiz yaratık, genellikle sanal dünyada yaşar. Görüldüğü tek yer de web sitelerin yorum kısmıdır. Çünkü trollük yapmak için üretilmiş bir web site veya uygulamayı çok seyrek görürüz. Sonuçta işsiz, güçsüz ve sadece tüketen bir yaratıktan bahsediyoruz. Bunlar başkasının açtığı bir platformda video, yazı ve resim altlarında yuvalanırlar. Neyse, video yorumlarını bilirsiniz. Aslında herkes oradadır, herkes… Troll sanır ki sadece kendisi orada. İşte trollü keseceğimiz kılıcın kabzası tam burada elimize geçer.. Siz bu cahili muhatap alıyor gibi görünseniz de atışmanız herkes tarafından okunacaktır. Trolle verdiğiniz her beyefendi cevap, onu sırtından vurur. Bu kesikler öyle ince, öyle estetik atılır ki troll derin yaralar aldığının  farkına bile varamaz.

Ağzı köpürerek size iftiralar atan bir trolle karşı beyefendi kimliğinizi korumanız, hatırı sayılır bir çoğunluk tarafından izlenir. Ama ortam sakindir, o sanır ki kimse onu görmüyor. Çünkü görünmeyen o çoğunluğun da sizin gibi işi gücü vardır. Durup da laf dalaşına katılmazlar. Sessizce sizi izlerler ve karakteriniz hakkında fikir edinirler. Troll avazı çıktığınca nefretini kusarken, metanetinizi koruyun. Sabırlı olun. Umutsuzluğa düşüp moralinizi bozmaya başladığı an, o sessiz çoğunluk Knights of the Vale gibi imdadınıza yetişecektir.

Şunu tekrar hatırlayalım: Ne demiştik? Bu tür stratejileri işimiz, ailemiz ve itibarımız zarar göreceği için yapıyoruz. Yoksa elin trollü ile işimiz ne, değil mi? Çünkü sebepsiz yere bunu yaparsak, biz uyurken aleyhinize çalışan askerler üretmiş oluruz. Hayal edin, bu askerin hiç işi gücü yok. Tüm işi size zarar vermek. O yüzden iyi düşünün.