2. Sayfa

Cahil İnsan Nasıl Savuşturulmalıdır? (2/3)

Cahil İnsan Nasıl Mat Edilir?

Bu hayatta en önemli değerlerimizden biri de edindiğimiz bilgilerdir. Bilgimiz yeri gelir bir zırh, yeri gelir bir silah yeri gelir bir anahtar olur. Ama bu eşsiz donanıma gerekli yazılımlar kurulmamışsa cahil insan karşısında etkisizdir. Hatta bu silah döner size zarar verir. Bunun sebebi de fazla bilginin getirdiği mütevazılıktır. Tüm insanları vasfına bakmadan eşit olarak kabul etmemizdendir. Bu sebeple aymaz insanın varlığını yok saymak büyük yanlıştır. Şunu kabul etmek gerekir. “Bazı insanlar öğrenemez.” Ne yaparsanız yapın onları bilginin ışığıyla aydınlatamazsınız. Öğrenmesini istiyorsak zaman harcamak yerine, aymazı kendi haline bırakmamız gerekir.

Bir aymaza dolaptaki yemeğin azaldığını, bir hafta sonra aç kalacağını açıklamanız boş bir eylemdir. Sizi dinlemez. Bu çabanız boşa zaman kaybında öteye gitmez. Olur da bir hafta sonra o dolapta yemek kalmaz. O zaman gerçekleri anlar. Çünkü aç kalmıştır. Sonra onu uyarmadığınız için gelir size kızar. Bir süre sonra bir de bakmışsınız ki sizden fazla tasarrufa önem veriyor. Yemeğini az az yiyor. Hatta sizin lokmalarınızı sayıyor. İşte aymazlar böyledir. O yine yapacağını yapar. Peki siz? Siz sadece kendinizi parçaladığınızla kalırsınız.

Olaylara Geniş Çerçeveden Bakmalıyız

Bilmemiz gereken öncelikli kural şudur: Bir cahille etkileşime girmek istiyorsak, onunla muhatap olmak için geçerli sebeplere sahip olmalıyız. Bu gerekçeler olmadığı sürece kesinlikle bir cahille uğraşmamamız gerektiğini bilmeliyiz. Sürekli bunları tekrarladığımızın farkındayız ama bu çok önemli. Neydi bu şartlar?

  • Her ne olursa olsun, saldırı karşı taraftan gelmeli.
  • İşinize ve itibarınıza zarar verecek iftiralar içermeli.
  • Sağlık ve güvenliğinizi tehdit etmeli.
  • Sevdiklerinize zarar verecek boyutta olmalı.

Oldu da bu dört maddeden birini veya hepsi gerçekleşti, o zaman cahil insan ile etkileşime geçebiliriz. Hazırsanız cehaletle savaşımız başlıyor. Hatırlayın, oyunlarda ve filmlerde savaş başlarken öncelikle taraflar yerlerini alırlar. En iyi orduya da sahip olsanız yanlış yerde, yanlış zamanda bulunursanız ordunuz darmaduman edilir. Onun için ilk olarak nerede ve kimlerin arasında olduğumuzu iyi anlamalıyız.

İki Cahilin Arasındaysanız Oradan Kaçın

Cahiller birbirlerinden güç alırlar. Ortamda safsatanın kralı döner. Siz bir şey cevaplarken diğeri başka bir şey sorar. Sizi öyle zorlarlar ki onlara cevap yetiştiremezsiniz. Sordukları şeyler tahmin ettiğiniz gibi basit şeylerdir ama aralarında bir alaka yoktur. Siz proteinlerin yapısını anlatırken o “Şu ceketimi şuraya atsam bir milyon yıl sonra evrimleşir mi?” diye sorar. (True Story) Bu durumda bile sakinliğinizi muhafaza etmek zorundasınız.

Şunu da unutmamak gerekir: Küfür ve hakaret onların işidir. Eğer ağır küfür ve toplu linç altında kalırsanız avukatınızla görüşün. Hatta küfür yediğinizde sevinmelisiniz. Çünkü bu tür hakaretler karşı tarafın düşük IQ’lu basit biri olduğunu gösterir. Aklı başında zeki bir adam, size kendi elleriyle siber suç delilleri sunmaz. Saldırı delillerini kaydedin ve avukatınıza yollayın. Hepsi bu kadar. Küfrederek sizi büyük bir yükten kurtardı.