Bir adam muayene oluyor.

Boyun egzersizleri, gece soğuğu yeyip boynumuz tutulunca Google’dan bulduğumuz egzersizlerdir. İş işten geçmiş olsa da bu huyunuz buraya gelmenize vesile oldu. Bu iyi bir fırsat. Çünkü bu makalede, herkesin birbirinden copy paste yaptığı egzersizlerle boynunuzu iyileştirmek yerine, boyun egzersizlerine karşı bakış açınızı değiştirmeyi hedefliyoruz.

Biliyorsunuz, boynumuzdan sadece beynimize bağlı sinirler geçmez. Boynumuz aynı zamanda sağlık, estetik ve maskülen görünümü vücudumuza bağlayan ihtişamlı bir köprüdür. Güçlendirilmiş sağlıklı bir boyun, Orta Doğu coğrafyasında hayatta kalma şansımızı da bir hayli arttırır. Sağlıklı bir boynunuz yoksa, çevreye kırılgan ve sağlıksız olduğunuzun sinyalleri yayılır. “Amma abarttın sen de ha!” diyorsanız açıklayayım. Boyun egzersizleri niçin bu kadar önemli?

Boyun egzersizleri deyince hemen aklınıza boyun tutulması sonucu sağa sola hafif dönüşler içeren egzersizler gelmesin. Burada bahsettiğimiz egzersizler, boynu gevşetmeden ziyade yük altına sokan ve oradaki kasları geliştiren egzersizlerdir. Önce bunun farkını anlamalıyız.

Boyunla hafif ağırlıklar kaldırmaktan tutun, TIR lastiği kaldırmaya kadar giden geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Eğer tutulan boynunuza çare arıyorsanız şuan için yanlış yerde olduğunuzu zaten anlamışsınızdır. Hem zaten egzersiz anlatmak yerine bu egzersizlerin öneminden bahsedeceğiz demiştik. Sıkılmamanız için en çok ilgileneceğiniz şeyden yani estetik ve maskülen görünümden başlayalım.

Boyun Egzersizleri ile Estetik Görünüm

Estetik hastası insanlar olsak da aslında çoğumuzun estetik anlayışı yok. Biz var sanıyoruz ama yok. Estetiği bilmek aslında çok zor bir meziyettir ve bu üstün yetiye sadece elit bir grup nail olabilir.

Çoğunluk bir şeyin güzel olduğunu bilir ama neden güzel olduğunu algılayamaz. “Neden?” sorusuna içi dolu cevaplar veremez. Bahsi geçen çoğunluk, bu bilinçsizliklerini antrenman programlarına da yansıtırlar. Vücudunun belli başlı yerlerine aşırı önem verip  geri kalanını sallarlar. Eğer başlarında bir uzman yoksa, zamanla komik bir görünüm almaya başlarlar.

Bu durumu kadınlar üzerinden örneklersek: Birçoğu bacak ve kalça eritmeyi hastalık derecesinde kafayı takarlar. Çoğu oran orantıdan habersiz aşırı diyetlere girip sıra dışı egzersizler yaparlar. Neyse ki çoğu yolun sonunu getiremez. Yoksa geniş omuzlar ve dapdar bir kalçayla travesti gibi görüneceklerdir. Ama bu gerçekliği akıllarının ucundan bile geçirmezler. Ne tür bir görünüm istediklerini, başarısız Photoshop girişimlerinden de zaman zaman görürüz. Kalça küçülteceğim derken uzayı bükerler ve popüler memeler arasında yerlerini alırlar.

Bu durum erkekler için de farksız değildir. Erkeklerin de birçoğunun estetik algısı yoktur. Sadece göğüs çalışarak kambur olanlar, sadece kol çalışarak gorile dönenler… Ne ararsanız var. Daha temel estetiğin farkında bile olamayan bu çoğunluk için boyun çalışmak aşırı gereksiz görünecektir.

Gerçekten mükemmel vücuda sahip birinin incecik boynu olduğunu hayal edin. Tüm o emek verilmiş kas yığını gösteri için giyilen Süpermen kıyafetine benzeyecektir. Bu duruma düşmemek için boyun egzersizlerine önem vermek gerekir.