Boyun Egzersizleri Niçin Önemlidir? (4/4)

Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam

Bir fitnessçı spor aletine çelik plaka takıyor.

Boyun egzersizleri internetten öğrenip kafanıza göre yapacağınız egzersizler değildir. Herhangi bir sakatlığınız olup olmadığını bilmeden gaza gelip yapmaya kalktığınızda ciddi sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Sağlığın ve onunla birlikte gelen kaliteli yaşamın temelinde bilim vardır. Eğer bilimsel düşünceye sahipseniz şüpheci olmanız gerektiğini de bilirsiniz. Bize güvenmeyin, önce doktorunuzun muayenesinden geçin. Sonra antrenmanlarınıza başlayın. Boynunuzda sorun varsa internetteki antrenmanları doktor tavsiyesiyle uygulayın. Bilmiyorsanız sanki sakatmış gibi önce doktora sorun.

Boyun Tutulması için Boyun Egzersizleri

Haftada dört gün süren bir fitness programım var. Antrenmanıma boyun egzersizlerini ekledim ve sonuç mükemmel. Bilgisayar başında çokça vakit geçirdiğimi tahmin edebilirsiniz. Boyun tutulması ve ağrılar ciddi boyun antrenmanlarına kadar standart hale gelmişti. Ciddi dediğime bakmayın. Başımın üstüne koyduğum 5kg plaka ile boyun çalışıyorum.

Bir keresinde boynumu üşüttüğümde bile aynı egzersizi inatla yapmıştım. Daha kötüleşmesini beklerken tam tersi etki yaptığını gördüm. Boyun çalışmak sadece estetik görünüm ve güç için değilmiş, onu da anladım. O günkü boyun tutulması başlamadan bitti. Aynı zamanda boyundaki kireçlenmeye de iyi geliyor. Antrenman sonunda boynunuzun ne kadar esnek ve yumuşak hareket ettiğini hissedeceksiniz.

İlk atrenmanımdan sonra boynumdan çözülen parçacıkları hissettiğimde zevkten dört köşe olmuştum. Boyunla ağırlık çalışmak boynu rahatlatan ve yaşam kalitesini arttıran eşsiz egzersizlerden biri. Antrenmanlara devam ettiğinizde ise boyun tutulmasını daha başlangıcındayken silip atıyor. Tabi bu benim kişisel deneyimlerim. Ben sadece boyun egzersizlerinin hayatıma ne kattığını anlatıyorum. Size egzersiz anlatmıyorum. Onu kendiniz doktorunuz eşliğinde öğrenip yapacaksınız. Benim alnıma koyduğum beş kiloluk çelik disk belki de sizin boynunuzu kıracak. Bilemeyiz. Onun sorumluluğu sizde.

Boyun Egzersizleri Size Ne Kazandırır?

 • Uzun vadede boyun ağrılarınızı giderirsiniz.
 • Duruş bozukluğunu düzeltirsiniz.
 • Daha erkeksi görünüme kavuştuğunuz için cinsel çekiciliğiniz artar.
 • Çene ile ilgili estetik problemleri düzeltir. Daha keskin hatlı bir çeneniz olur.
 • Gelişmiş vücut kaslarınız varsa aradaki estetik görüntüyü dengeler. Kafanız sonradan ekleme gibi görünmez.
 • Trafik kazalarında ölüm riskinizi azaltır.
 • Çomar saldırılarına karşı dayanıklılığınız artar.
 • Maskülen ve erkeksi görünümüyle sizi yok etmek isteyen ilkel tehditlerin gözünü korkutur. Çevrenizdekilere güven verir.
 • Tüm bu özellikler toplanınca özgüven hanenize on puan daha eklenir.

Gördüğünüz gibi boş boş özgüvenli olun demek de kolay ama nasıl yapılacağını anlatmak zor. Her konu birbiriyle bağlantılı. Tembelliği ve yıkıklığı bırakıp pes etmeden çalışmaya devam edin. Parça parça kendinizi düzeltin. Sağlığınızla beraber estetiğiniz, akabinde de kaybettiğiniz özgüveniniz geri gelecek. Bırakın diğer insanlar hayatlarının düzelmesi için sihirli değnek araya dursun, siz çalışmanıza bakın…

Ekler

 1. Süpermen (Ekran Görüntüsü): AKPINAR Necati (Yap.) / ERDOĞAN Yılmaz (Yön.), Organize İşler, Kenda (Dağ.), Türkiye 2005.
 2. Robocop (Ekran Görüntüsü): DAVISON Jon (Yap.) / VERHOEVEN Paul (Yön.), Robocop, Orion Pictures (Dağ.), ABD 1987.